Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

Şeker hastalarının tüketebileceği sağlıklı ve kaçınması besinler gıdalar

Diyabet yani yani şeker hastalarının dikkat etmesi gereken en önemli konu beslenmedir.Şeker hastalarının beslenmesinde dikkat etmesi gereken en önemli nokta işlenmiş gıdalardan uzak durmaları gerekmektedir.Daha az karbonhidrat daha çok yağsız protein ile beslenmeleri önemlidir.Bu şekilde bir beslenme tarzı ile kalp rahatsızlıkları ve şeker hastalığı riskini en aza indirirsiniz.Bu yazımızda şeker hastaları yani diyabetlilerin rahatça tüketebileceği gıdaları sizler için listeledik.Ayrıca şeker hastalığına yakalanmamak için de bu gıdaları daha çok tercih etmenizi öneriyoruz.
Şeker Hastalarının Tüketebileceği Sağlıklı 20 Yiyecekler Nelerdir?

1: Elma

Elma diyabete karşı sizi korur. Yapılan araştırmalarda elma tüketen kişilerin TİP2 diyabete yakalanma riski %23 daha düşük olduğu tespit edilmiştir.Elmadaki vitamin mineral ve antioksidanlar kalp rahatsızlığı riskini düşürmektedir.Elmayı gün boyunca yaymak önemlidir. Yani 1 öğünde 1 elma yerine yarım elma yemenizi öneriyoruz.

2. Kuşkonmaz

Kuşkonmaz;diyabet,kalp rahatsızlıkları,kanser gibi bir çok hastalığı önleyen besin maddeleri ve antioksidan açısından zengindir.Kuşkonmaz ayrıca kan şekerini düzenleyen insülin hormonunun salgılanmasını arttırmaktadır.

3: Avokado

Avokado doymamış esansiyel yağ asitleri açısından zengindir. Yapılan araştırmalarda avokado tüketen bayanlarda şeker hastalığı riski %25 azaldığı görülmüştür.

4. Fasulye

Fasulyeler kan basıncı düşürür ve içinde lif sayesinde sağlıklı bir sindirim için sizlere yardımcı olur. Ayrıca şeker hastaları da rahatlıkla tüketebileceği gıdalar arasındadır.

5: Yaban Mersini

Yaban mersininde ki yükse lif içeriği kan şekerinizin dengelenmesine yardımcı olmaktadır.Şeker hastalığı riskini düşürür.Ayrıca tümör ve kanser riskini düşüren etkili gıdalar arasındadır.

6: Brokoli

Kükürt açısından zengin olan brokoli, anti- kanser özelliği ile birlikte kalp rahatsızlıklarına da olumlu etkileri vardır. Ayrıca son günlerde yapılan araştırmalarda şeker hastalığına çözüm olarak brokolinin olacağı düşünülüyor. Bu konuda çalışamalar devam ediyor.

7. Havuç

Havuç iyi görmeyi sağlayan A vitamini ve beta- karoten açısından zengindir.Aynı zamanda beta- karoten TİP2 diyabet riskini azaltan etkili bir vitamindir.

8: Kızılcık

Kızılcık LDL kötü kolesterolü düşürerek HDL iyi kolesterol oranını yükselten gıdalar arasındadır.Antioksidanlar la birlikte de en sağlıklı gıdalar arasındadır.

9: Balık

Omega yağ asitleri açısından zengin olan balık en faydalı gıdalar arasındadır. Haftada en az 2 kere balık yemenizi öneriyoruz. Ancak balıkları kızartmak yerine haşlama, buğulama gibi yöntemlerle tüketmenizi öneriyoruz.

10: Keten Tohumu

Özellikle TİP 2 diyabetlilerde şekerin ani olarak yükselmesini önler.Kolesterol seviyesini düşürme etkisi de bulunmaktadır.

11: Sarımsak

Binlerce yıldır ilaç olarak kullanılan sarımsak faydalı gıdalar arasındadır.Kanserle savaşan en etkili gıdalardan biridir. Aktif bileşenler ve sülfür ile kolesterol, kalp rahatsızlıkları gibi bir çok rahatsızlığa karşı etkilidir. Sarımsaktan tam olarak faydalanmak için yemeklerinize eklemeden önce iyice ezin ve bu şekilde tüketin.

12. Zerdeçal

Zerdeçal insülin direnci,yüksek kan şekeri ve kolesterolü azaltıcı etkiye sahiptir.

13. Ceviz

Antioksidan, lif, omega-3 yağ asitleri ve E vitamini sayesinde cevizler kolesterolü düşürür ve kan şekerini dengeler.

14: Greyfurt

15: Kırmızı – Mor Soğan

16: Ispanak

17. Tarçın

18: Kırmızı Biber

19: Zeytinyağı

20: Ahududu

Şeker Hastalarının Kaçınması Gereken Gıdalar Nelerdir?

1: Kurutulmuş Meyveler

Yüksek lif içeriği ve vitamin içeriği açısından zengin olan kuru meyveler faydalı olarak gözükebilir. Ancak, TİP2 diyabet hastaları için kuru meyveler pek iyi bir gıda olarak gözükmüyor.Çünkü kuru meyveler normal meyveye göre daha çok tüketilmekte ve bu yüzden daha çok şeker alımı olur. Dolayısıyla kan şekeri oranınızı hızlı bir şekilde yükselmektedir.Bu yüzden aşırı tüketimden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

2. Beyaz Ekmek – Pilav

Bir çok diyabetli şekerden uzak durması gerektiğini bilse de asıl dikkat edilmesi gereken karbonhidratlardır.Özellikle pirinç gibi düşük kaliteli karbonhidratlar, beyaz ekmek, makarna gibi ürünler şekere benzer şekilde kan dolaşımına etki etmektedir.Bu yüzden bu düşük kaliteli karbonhidratlardan uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

3: Tam Yağlı Sütler

Tam yağlı süt ve süt ürünleri diyabet için olumsuz yönleri bulunur. İnsülin direncini arttırdığı için krema,tam yağlı süt ürünlerini temkinli tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Bu sütten tam olarak uzak durmanız anlamına gelmez, sadece yağ oranı düşük ürünler tüketmenizi öneriyoruz.

4: Yağlı Etler

Etlerin özellikle yağlı kısımları kolesterol seviyesini yükseltme etkisi bulunmaktadır.Bu yağlar kalp rahatsızlıkları ve kalp damarlarını tıkama gibi sorunlara yol açabilir. Bu yüzden yağlı etler yerine yağsız etleri, yağsız tavuk eti ve doymamış yağ olarak yüksek olan balık tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

5. Pastalar

Hamur işleri, kekleri,çörekler yağ şeker ve karbonhidrat açısından zengin gıdalardır.Ayrıca yüksek oranda trans yağ içerebilir ( margarinden dolayı ).Bu yüzden bu ürünlerin tüketmeyin veya tüketecekseniz evinizde sıvı yağ ile ve şekeri az olanı tercih etmenizi öneriyoruz.

6: Kızarmış Gıdalar

Şeker hastaları ve özellikle TİP 2 diyabetliler için kızartılmış gıdalardan uzak durması gerektiğini önemle vurguluyoruz.Patates cipsi,kızarmış tavuk, çok miktarda yap emer ve özellikle dışarıda satılan ürünler trans yağ içeriği yüksektir.Diyabetliler için trans yağım alım sınırı gibi bir durum yoktur. Tamamen uzak durmanız gerekiyor.

7. Alkol

Alkol kan şekerinizi yükselten içecekler arasındadır. Şeker hastalarının kesinlikle tüketmenizi tavsiye etmiyoruz

8: Meyve Suyu

Market ürünlerinde özellikle meyve suyu konsantresi yüksek oranda şeker içermektedir.Bu şeker içtiğiniz andan itibaren kan şekerinizi ciddi bir hızla yükselmektedir.

9: Şekerli Gıdalar

Çoğu şekerli gıdalar lif oranı düşük ancak şeker oranı yüksektir. Bu yüzden kan şekerinizin hızlı yükselmenize sebep olabilir. Bu yüzden bu gıdalardan uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

10: Kahvaltılık Gevrekler

Kahvaltılık gevrekler şeker içermektedir veya tatlı olması için şeker ile kaplanmaktadır.Bu yüzden sağlıklı gibi gözüken ancak şeker içeren kahvaltılık gevreklerden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

11: Enerji Barları

Normal şartlarda enerji barları sağlıklı bir gıdadır ancak şeker hastaları için uygun bir gıda değildir.Çünkü bu gıdalar karbonhidrat ve şeker açısından zengindir.

12: Muz ve Karpuz

Bazı meyveler diğerlerine göre şeker oranı biraz daha yüksektir. Özellikle muz ve karpuz şeker oranı diğer meyvelere göre daha yüksektir. Bu yüzden bu meyveler yerine diğer meyveleri fazla abartmadan tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

13: Soslu Kahveler

Popüler bir içecek olarak görülen soslu kahveler; şeker,krema ve yağ açısından yüksektir.Bunun yerine sossuz,şekersiz özellikle Türk Kahvesi tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

14: İşlenmiş Et Ürünleri

15: Meyveli Yoğurtlar

Meyveli yoğurtlar şeker oranı yüksektir.

16: Ketçap- Mayonezli Gıdalar

17: Gazoz

18: Dondurulmuş Pizza

Dondurulmuş pizzaların kalorisi çok yüksektir.

19: Hamburger


Değerli okurlarımız. Liste sizin için zor gelse de uymanızı rica ediyoruz. En azından bu gıdaların tüketimini azaltmanız gerekiyor. Test etmek için gıdayı tükettikten sonra kan şekerinizi ölçmenizi öneriyoruz.
PAYLAŞ
Banner

Danisman Hocam

YORUMLAR:

0 comments: