Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

Sirkenin bilinmeyen faydaları

SİRKENİN BİLİNENİ VE BİLİNMEYENLERİ
Geçmişi asırlar öncesine uzanan Tıp bilimcisi ibn-i sina ‘nın sağlıkta kullandığı gıda maddesi sirke günümüzde de popülaritesini hala korumaktadır. Sirkenin antimikrobiyal özelliği yapılan birçok araştırmalarla belirlenmiştir. Halk arasında ençok bilinen faydaları ateş düşürücü, sebzeleri yıkamada kullanılarak mikrobiyal yükü azaltıcı etkisi ve temizlikte kullanılmasıdır.

Sirkenin pek çok faydası konuşulabilir. Bunlar sindirim sistemini rahatlatması, kan yağlarını (kolesterol vet trigliseridler) düşürmesi, tansiyona etkileri ve iştah azalttığı söylenebilir. Bilindiği gibi birçok sirke çeşidi mevcuttur. Üzüm sirkesi çok kullanılsa da tedavi edici özelliğinin yüksek olmasından dolayı sizlere önereceğim elma sirkesidir. İştah kesici ve metabolizmayı hızlandırıcı etkisinden dolayı , zayıflayarak daha sağlıklı olmak isteyenlerin kullanmasını tavsiye ederim. Ana maddesi elma olan sirke yapısındaki zengin bileşenlerden ötürü trigliserid ve kolesterol gibi zararlı maddeleri eriterek vücuttan atılmasına yardımcı olur. Damarların açılmasını sağlayarak, kilo olarak sorun yaptığımız ödemin vücut tan uzaklaştırarak zayıflamamıza yardımcı olur. Zayıflamak isteyip diyet yapanlara önerim, düzenli olarak her sabah kahvaltıdan önce bir bardak suya iki kaşık sirke koyarak tüketmeniz zayıflamamıza büyük katkı sağlayacaktır. Sağlıksız ve içeriği ile ilgili bilgi sahibi olmadığınız ürünleri kullanmaktansa doğal ve ne olduğunu bildiğiniz sirkeyi tavsiye ederim. Sirkenin tat ve asitliğinin yüksek olmasından dolayı fazla tüketimi zordur ve istenmez. Bu yüzden, söylenebilecek diğer bir tüketim yöntemi de ılık ballı suyun içine tatlı kaşığı kadar koyulup içilebilir. Ve aynı zamanda salatlarımızda da kullanabiliriz.

Farklı olarak elma sirkesinin yararları ile ilgili şunu da söyleyebilirim ki; anemi, B12 vitamini eksikliğinin giderilmesinde etkilidir. Bilmeliyiz ki sirke mutfağımızın bir köşesinde mutlaka yer almalıdır.
PAYLAŞ
Banner

Danisman Hocam

YORUMLAR:

0 comments: