Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

Soğuk günlerde vücudumuza almamız gereken vitaminler

Soğuk kış günleri bizi yorgun ve bazı hastalıklara karşı direncimizi düşürmektedir. Öksürük,ateş, grip gibi rahatsızlıklar kışın daha da artmaktadır. Birazdan belirteceğimiz vitaminler sayesinde kışa daha dayanıklı olacaksınız.
1 : C Vitamini

Kış boyunca bağışıklı sistemine yardımcı en gerekli vitaminlerin başındadır.Vücut dokusu büyümesi, sağlıklı kemikler,sağlıklı kan damarları ve dişler, en önemlisi hastalık kapmamak için bol bol C  vitaminli ürünler tüketmeniz gerekmektedir. Kivi, portakal,mandalina gibi meyveler C vitamini açısından zengindir.

2 : A Vitamini

A vitamini kışın soğuklarından koyuracak gıdalar arasındadır. Gözlerinizi parlaklığı artacak ve daha sağlık görecek,kemiklerinizi sağlıklı tutacak ve kış hastalıklarından sizi koruyacaktır. A vitaminince zengin gıdalar kısaca Tereyağı, inek sütü, havuç, patates gibi gıdalar A vitamini olarak zengindir.

3 : D Vitamini

Gecelerin uzaması  ve güneşte daha az süre durmamızdan dolayı D vitamini eksikliği görülecektir. Verdiğmiiz diğer vitaminlerin kemik sağlığı açısından öneminin sebebi budur. D vitamini az alan kemiklerin sağlığı azalacağı için diğer vitaminlerle dengelemelisiniz. D vitamini için güneş ışığı şart. Mümkün oldukça kışında güneş ışığından faydalanmaya çalışın. Ayrıca doktor tavsiyesi ile vitamin takviyesi alabilirsiniz.

4 : E Vitamini

Mevsimsel hava şartlarından dolayı kuru cilt, ciltte çatlamalar, deri döküntüleri gibi sebeplerin engellenmesi için E vitamini olmazsa olmazlardandır. Deri ve cilt sağlığı için E vitaminince zengin kuru yemişleri tüketmenizi tavsiye ederiz.

5 : B Vitamini

B kompleksi vitaminler karbonhidratların enerjiye dönüşmesi için gerekli vitaminlerdir.Yağ ve protein metabolizmasında etkilidir. Özellikle kışın hareket azlığından dolayı kilo almamak için yeteri derece hareket yapmalı ve B vitamini tüketmeliyiz. Balık süt, et gibi ürünler B vitamini açısından zengindir.
PAYLAŞ
Banner

Danisman Hocam

YORUMLAR:

0 comments: