Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

Tahinin faydaları

Tahin,susam bitkisinde bulunan tohumlarının belirli işlemlerden geçirilerek ezilmesiyle elde edilir .Bu işlemi yapmak için önce tohumları kabuklarından ayrıştırmak gerekir.Daha sonra kabuklarından ayrılmış olan tohumlar kavrulur  ve ezilir.Bu şekilde akışkan ve yağ oranı açısından fazla olan tahini elde etmiş oluruz.
Susam tohumlarını sadece tahin yapımında değil farklı yerlerde de kullanabiliriz. Mesela simit ve çöreklerin üzerine dökülür yada bazı et ve tavuk yemeklerinde de kullanılabilmektedir.Susam,fasulye gibi tohumlarını içinde barındırır.Bu tohumlar çok sayıda bulunur.Tahin uygun ortamda saklanırsa eğer bozulmadan uzun süre muhafaza edilmektedir.

Tahin,farklı şekillerde tüketilebilmektedir.Mesela sabah kahvaltılarında pekmezle birlikte tüketilirse çok daha sağlıklı olmaktadır.yada kurabiye ve tatlılarda da kullanılabilir.Özelikle kış aylarında vücudumuzu grip,soğuk algınlığından korumak amacıyla tüketilmektedir.

Tahin içeriğinde kalsiyum,fosfor,potasyum,magnezyum,demir,bakır ve çinko gibi minerallerle birlikte A,B9(Folik Asit),B3(Niyasin),B6  ve E vitaminlerini de bulundurmaktadır.

Tahinin Faydaları Nelerdir
–>Tahin içeriğinde Omega 6 ve Omega 3 bulundurmaktadır.Bu vitaminler vücudumuzda sentezlenemediğinden dolayı dışarıdan almak zorunda olduğumuz doymamış yağ asitlerindendir.

-Vücudumuzda çeşitli süreçler sonucu meydana gelen,serbest radikal adı verilen kanserojen maddeler işte bu doymamış yağlar sayesinde etkisiz hale getirilirler.Bu yüzden doymamış yağ asidi içermekte olan besinlerin bolca tüketilmesine dikkat edilmelidir.

-Doymamış yağ asitleri tansiyonu dengeleyerek kalp sağlığına iyi gelmektedir.Bu yüzden doymamış yağ asitlerinin kalp sağlığı açısından önemli bir kaynak olduğu unutulmamalıdır.

–>Tahin protein bakımından oldukça zengindir.Bu açıdan dolayı vejetaryen veya vegan olan kişiler diyet yaparken protein bakımından zengin olduğu için bolca tüketebilirler.Özellikle spor yapan kişilerin bolca protein tüketmeleri gerekmektedir kaslarına destek olması için.Protein ihtiyacının bir kısmın tahin tüketerek karşılayabilirler.

—>Tahin,içeriğinde bulundurduğu potasyum ve kalsiyum desteğiyle kemiklerin sağlığını koruyabilirler. Özellikle ileri ki yaşlarda meydana gelecek olan kemik erimeleri,güçsüzlük,zayıflama gibi rahatsızlıkları önlemeye yardımcı olur.Ayrıca kadınlar da menopoz sonrası kemik erimesi riskini azaltmaktadır.

–>İçeriğinde bulundurduğu bakır minerali sayesinde romatizmal hastalıklarda meydana gelen rahatsızlıkların riskini ve ağrıları azaltmaktadır.

–>Çinko minerali ise yaraların iyileşmesine yardımcı olur ve cilt sağlımızın korunmasını destekler.

–>İçeriğinde bulundurduğu birçok mineral sayesinde vücudumuzun bağışıklığının güçlenmesine yardımcı olur.

–>Yine tahinin içinde bulunan demir minerali kan yapımı için önemlidir.İçeriğindeki demir minerali sayesinde anemi gibi hastalıkları önlemeye yardımcıdır.

–>Tahin lifli bir besin olduğu için sindirim sistemini de  destekler ve kolaylaştırır.

–>Bronşit rahatsızlıklarına da yardımcı olur.

–>Safra taşlarının düşürülmesine yardımcı olur.

–>Çocuklarda zeka ve beyin gelişimini destekler.

–>Hücre yapısını korumaktadır.

–>Kansere karşı vücut direncini arttırmaktadır.Hücre yapısını koruması özelliğinden dolayı kanserli hücrelerle savaşır.

Tahinin Yan Etkileri Nelerdir?

–>Yukarıda belirttiğimiz üzere tahinin ana maddesi susamdır. İçeriğindeki mineral ve vitamin açısından zengin olmasının yanında çocuklarda susama karşı alerji oldukça yaygın görülmektedir.Susama karşı alerjisi olan çocuklarda genel belirtileri baş dönmesi,ishal,kusma,kaşıntı,öksürme,hapşırma,burun akıntısı olarak gösterilebilir.Eğer bu belirtileri gösteriyorsa doktora gitmeniz daha sağlıklı olacaktır.

–>Özellikle şeker hastaları tahinin karbonhidrat bakımından zengin olması sebebiyle dikkatli bir şekilde tüketmeleri gerekmektedir.

–>Aşırı tüketildiğinde dengesiz ve sağlıksız kilo alımına sebebiyet verir.

–>Vücudumuzda birikmiş olan toksin ve suyun idrar yoluyla atılmasına yardımcı olur.

–>Zihinsel olarak yorgunluğun  azalmasına yardımcı olur.

–>Eğer böbrek rahatsızlığı yaşıyorsanız doktora danışmadan tahin tüketmemeleri önerilir.

–>Damarlardaki tıkanıklığın giderilmesine ve damarların açılmasını sağlayarak  kan akışının normale dönmesine yardımcı olur.

–>Ayrıca ağır ilaçlar kullanıyorsanız bunların  yan etkilerini azaltarak ilacın vücudumuza vereceği  zararların önüne geçer.

–>Radyasyona maruz kalanlar için bol bol tahin tüketmeleri önerilir.Çünkü tahin radyasyonun vermiş olduğu zararları azaltır ve engeller.

–>Tahinin içeriğindeki proteinin sağladığı birçok yararların yanı sıra,protein ile ilgili rahatsızlıklar yaşayanlar (sindirim gibi) için sorun teşkil etmektedir.Yine doktora başvurmadan tüketmemeleri gerekmektedir.
PAYLAŞ
Banner

Danisman Hocam

YORUMLAR:

0 comments: