Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

Turp gibi ol faydaları

Turp  depo gövdeli bir bitkidir. Tüketilen kısmı, bitkinin gövdesidir ve toprak altındadır. Bitkinin meyve ve yaprakları toprak üstünde bulunur. Genelde renklerine göre çeşitlendirilmekte olup, en bilinenleri kırmızı ve siyah turptur. Karaciğer ve safra sağlığı açısından siyah turpu, antioksidan içeriği açısından kırmızı turpu tercih edebiliriz.
Turp gibi olmak deyiminden de anlayacağımız üzere, turp güçlü bir antioksidan olup sağlık için çok faydalıdır. C vitamini bakımından zengin olan turp, özellikle soğuk algınlığı gibi hastalıkların daha kısa sürede iyileşmesini sağlayan gıdalar arasında ilk sıralarda gelmektedir.

Yüksek besin lifi içeriğiyle sindirime yardımcı olurken kabızlığı önler. Besin lifi bakımından oldukça zengindir. Yarım kase dilimlenmiş turp ortalama 1 gram besin lifi içerir. Bu da günlük olarak tüketilmesini önerilen besin lifi miktarının %4’üne denk gelmektedir. Ortalama 90 gram olan bir adet büyük kırmızı turp sadece 10 kalori içerir. Bu kadar az kalorili bir sebze diyetinize de katkıda bulunabilir.

Turpun bazı faydaları

Turp’un sağlık için birçok faydası bulunmaktadır.

Nefesi tazeler, ağız kokusunu önler, kan dolaşımını hızlandırır, kabızlığa iyi gelir, sivrisinek ısırığına sürüldüğünde kaşıntıyı ve şişliği alır, ateş düşürücüdür, kan dolaşımını artırır, güçlü bir antioksidandır, ciltte görülen yaşlanmanın etkilerini geciktirir, bağışıklık sistemini güçlendirir, oksidatif stresi azaltarak kansere ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.
Ayrıca, turpun içerisinde yüksek düzeyde folat bulunması, turpu diğer sebzelerden ayrıcalıklı kılmaktadır. Folat vücudumuzdaki genetik kodlanmaların (DNA’nın) onarımında kullanılmaktadır.
Turp; içerdiği antioksidan bileşikler ile kansere karşı koruma sağlamaya yardımcı olur. İçerdiği kükürtlü bileşikler sayesinde safra akışını hızlandırır. Kükürtlü birleşiklerin, karaciğer sağlığını koruduğu bilinmektedir. Safra salgısı üzerindeki olumlu etkisi ile sindirimi kolaylaştırır. İdrara çıkışı hafif dereceli hızlandırır, ödem çözücü etki gösterir.

Fakat turp bazı kişiler için sakıncalıdır. Örneğin; böbrek taşı dökenler, ishal olanlar ve gaz sancısı çekenler, bağırsak sendromu olanlar, gastriti (mide zarının iltihaplanması) olanlar. Gastriti olanlar turpu pişirerek yiyebilir.

Aşırıya kaçmamak gerek

Her gıdada olabileceği gibi turp da aşırı yenirse çeşitli zararlar ortaya çıkar. Bunlar;

Turpun içerdiği kükürtlü birleşikler nedeniyle gaz yapıcı özelliği vardır.
Aşırı tüketilmesi sonucunda bağırsakları hızlandırıcı etki yaparak ishale sebep olabilir.
Turp yüksek oranda oksalat içerir. Oksalatlar, vücuttan demir ve kalsiyum gibi değerli minerallerin atılmasına yol açar. Yüksek oranda turp tüketimi, mineral kaybına neden olarak yarar yerine zarar getirir.
Aynı zamanda turp, vücudun iyot emilimini azalttığı için fazla turp yiyenlerin iyot bakımından zengin yiyecekleri veya turpu iyotlu tuzda tüketmeleri yararlı olur.

Son olarak da eğer, diyet yapıyorsanız hem farklı bir tat hem de sağlıklı bir atıştırmalık olarak turp yiyebilirsiniz çünkü 100 gram turp sadece 16 kaloridir.
PAYLAŞ
Banner

Danisman Hocam

YORUMLAR:

0 comments: