Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

Üzümün faydaları

1: Göz Sağlığı Korur
Genç yaştan itibaren en çok sorun yaşanan organlardan biri gözlerimizdir.Kuru üzümdeki fenolik bileşenler ve antioksidanlar sayesinde daha sağlıklı görmenize yardımcı olmaktadır.Üzümde bulunan anti-inflamatuvar ajanlar katarakt, glokom gibi göz hastalıklarının ilerlemesini durdurmaktadır.Aynı zamanda gözlerin ihtiyaç duyduğu karotenoidler ve vitamin A bakımından zengindir.

2: Mide Kanserine Karşı Koruyucudur
Mide kanserine sebep olan hücreleri engellemek için güçlü antioksidan yapısına sahiptir.Kuru üzümde bulunan fenolik bileşikler mide kanserini önleme ve mide sorunları üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır.Kanserli hücrelerin büyümesini engeller ve kanseri hücreleri öldürür.

3: Kabızlığı Giderir
Diyet lifleri bağırsak sağlığı açısından önemli etkilere sahiptir. Yapılan araştırmalarda kuru üzümünde aynı etkiye sahip olduğu gözlenmiştir.Sindirilen gıdaların geçiş sürelerini azaltmakla beraber kolon kanserinden sorumlu toksik safra sıvılarını azaltırlar.Bu yönden bağırsak sağlığı açısından ve kabızlık etkilerini ortadan kaldırmada faydaları bulunmaktadır.

4: Anemi- Kansızlık Üzerine Etkisi
İçeriğindeki B vitamini ve demir sayesinde hücrelerin oksijen taşıma kapasitesini arttırır ve anemiye neden olan dokuları engellemektedir.Uluslar Arası Kan Merkezi tarafından anemiden korunmak için en etkili gıdalar arasında gösterilen kuru üzümün tüketilmesi tavsiye edilmektedir.Kansızlık sorunu yaşayanlar için bolca kuru üzüm tüketmelerini tavsiye ediyoruz.

5: Hipertansiyondan Kurtulun
Günlük hayatta fiziksel aktivitelerin yetersizliği sebebiyle hipertansiyon sorunları son yıllarda artış göstermiştir.Hipertansiyondan kurtulmanın en etkili yöntemlerinden biri fiziksel aktiviteyi arttırmak ve b vitamini açısından zengin kuru üzün tüketmektir.B vitamini ve demir sayesinde kandaki alyuvar sayısını korur ve kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olmaktadır.

6. Kemikleri Güçlendirir
Güçlü olmak için kasları çalıştırmak iyi bir yol olsa da kemik sağlığı da bu konuda oldukça önemlidir.Kuru üzümdeki kalsiyum içeriği kemiklerinizi güçlendirir ve içindeki diğer maddeler kalsiyum emilimini arttırmaktadır.Özellikle menopoza girmiş kadınlar için kalsiyum sorununu çözmede etkili gıdalar arasındadır.

7: Diş Çürüklerine Karşı Savaşır
Kuru üzüm, antibakteriyel özelliklere sahip oleanolik asit diye bilinen bir fitokimyasal maddeye sahiptir. Araştırmalar, oleanolik asitin boşluklara ve diş çürümesine neden olan yaygın bakterilerin büyümesini engellediğini göstermiştir.

8: Kilo Kontrolüne Yardımcı Olur
Kilo vermeye çalışıyorsanız, kuru üzüm içerisindeki yüksek lif içeriği, kendinizi daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olabilir, bu nedenle kısa sürelerde acıkmayacaksınız. Bunları tahıl veya salataya eklemeniz ,öğünler arasında onları eklemeniz etkili olacaktır.

9: Kalp ve Damar Sağlığını Korur
Kalbinizi sağlıklı tutmak istiyorsanız, kolesterol düzeyinin kontrol altında tutulması istiyorsanız kuru üzüm tüketmenizi tavsiye ederiz.Araştırmalar kuru üzümlerin vücuttaki kötü kolesterol (LDL) ve trigliserid düzeylerini düşürebileceğini ve kalp sağlığının korunmasına yardımcı olduğunu göstermiştir.

10: Diğer Faydaları
Ateş: Antimikrobiyal etkisi sayesinde yüksek ateş sorunlarında bağışıklık sistemine faydaları ateşin düşmesinde tkili olacaktır.

Genç Görünüm:Cilt sorunlarında ve cildi yaşlandıran serbest radikalleri engelleyen antioksidan açısından zengindir.
PAYLAŞ
Banner

Danisman Hocam

YORUMLAR:

0 comments: