Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

BAĞIRSAK DOSTU BESİNLER

   Bağırsaklar, vücudumuzun ikinci beyni sayılır. Sağlıklı ve mutlu bağırsaklar için beslenme çok önemlidir. Bağırsaklarımız sağlığımız için çok fazla yararlı bakteri içerir. Bu yararlı bakterileri ve bağırsak florasını korumak içinde onlara faydalı besinler tüketmemizde yarar var. Bu sayede sindirim ve boşaltım sistemi düzenli çalışır, bağırsaklarda düzenli olarak temizlenmiş olur.
Bağırsak Dostu Besinler;

Lahana Turşusu:
  Lahana turşusu doğal ve az tuzluysa bağırsak için etkili bir temizleyici ve probiyotik bir besindir. Bir kış sebzesi olan lahananın içerisinde birçok vitamin ve mineral vardır. Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar ve bağırsakları temizler. Bağırsak hastalıkları riskini azaltır. Ayrıca zengin bir lif kaynağıdır.

Yoğurt ve Kefir:
  Kefir ve yoğurt, turşu gibi doğal probiyotiklerdendir. İçerdikleri yararlı bakteriler, bağırsak florası için çok yararlıdır. Bağırsakları temizler ve rahatlatır. Aynı zamanda karın şişkinliği ve gaz sorununa da iyi gelir. Bu nedenle, her gün bir miktar doğal probiyotik tüketmelisiniz.

 Çiğ Sarımsak:
   Doğal antibiyotik etkisi olan sarımsak sindirim sistemi için çok faydalıdır. Sağlıklı bir vücut için sindirim sisteminin düzenli çalışması gerekir. Sarımsağın içerdiği vitaminler, bağırsakları güçlendirir, temizler ve bağırsak hastalıklarını önler. Sarımsağı çiğ tüketmek sağlık için daha yararlıdır. Çünkü yüksek ısı içerisindeki faydalı maddeyi yok edebilir.

Pırasa:
   Yararlı bakteriler bağırsak sağlığı için çok önemlidir. Vücuttaki yararlı bakterileri artırmak için lif içeren doğal besinler tüketmelisiniz. Lif bakımından zengin bir besin olan pırasa kış aylarının şifa kaynağı sebzelerinden biridir. Bağırsaklarda sağlıklı bakterilere dönüşen, iyi bakterilerin beslenmesini ve çoğalmasını sağlayan inülin maddesini içerir. Bu nedenle kış aylarında sık sık tüketmelisiniz.

Antep Fıstığı: 
  Antep fıstığı, hem lezzetli hem de bağırsaklar için çok faydalıdır. Bağırsak kaslarını güçlendirir ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. İyi bakterileri artırır, kötü bakterileri azaltır. Ayrıca, lif ve yararlı yağ asitleri içerdiği için bağırsak hareketlerini hızlandırır. Ara öğün olarak 10-15 tane Antep fıstığı tüketebilirsiniz.

Kemik Suyu:
  Bağırsakların çalışırken karşılaştığı bakteri, toksin, virüs gibi maddeler bağırsak sağlığını olumsuz etkiler. Kemik suyu, bağırsakları güçlendirmek için etkilidir. İçerdiği vitamin, mineral, jelatin, doğal yağlar, sağlıklı aminoasitler sayesinde bağırsak florası için faydalıdır. Bağırsakları onarır ve güçlendirir. Bu yüzden yemeklerinizde, özellikle çorbalarınızda kemik suyu kullanmaya özen gösterin.

  Bağırsak sağlığı için beslenme düzeninizde değişiklikler yapabilir, bağırsaklara iyi gelen besinleri düzenli olarak tüketebilirsiniz. Son olarak, ciddi sindirim ve bağırsak problemleri yaşıyorsanız mutlaka bir doktora görünmenizi tavsiye ederim.
PAYLAŞ
Banner

YORUMLAR:

0 comments: