Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİMİZİ GÜÇLENDİRMENİN YOLU BU BESİNLERDEN GEÇİYOR!

  Hastalık mevsimindeyiz malum. Peki hastalıklardan nasıl korunabiliriz? En etkili yolu tabiî ki beslenmeden geçiyor. Tükettiğimiz besinler bağışıklık sistemimizi güçlendirerek virüs ve bakterilere karşı koyabiliriz. Özellikle kış mevsiminde grip, boğaz ağrısı gibi rahatsızlıklarla karşı karşıya geliriz. Bunun için vitamin ve minerali zengin besinler tüketmeye ağırlık vermemiz gerekir. Tabi bağışıklık sistemimizi güçlendirecek diğer unsurlarda düzenli uyku ve bol su içmeyide geri plana atmamalıyız. Düzenli uyku, dengeli beslenme ve bol su içerek kış mevsimini sağlıklı bir biçimde geçirebilmemiz mümkün.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler:
1
-             1-Portakal;
  Portakal, C vitamini içerdiği için grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklardan sizi korur. Her gün meyve tüketerek vitamin almak sağlık için gereklidir. Ancak meyve tüketirken porsiyon kontrolü yapmayı ihmal etmeyin, 2 porsiyondan fazla tüketilen meyve fazla kalori almanıza neden olacaktır.

2-      Sarımsak;
    Sarımsak, içerdiği bileşikler sayesinde toksinlere karşı etkilidir ve yapılan araştırmalar kanser riskini azalttığını göstermiştir. Doğal antibiyotik özelliği olan sarımsak aynı zaman antibakteriyeldir. Grip, nezle gibi rahatsızlıklara karşı koruyucu özelliğe sahiptir. Sarımsağı çiğ tüketmek faydasının daha fazla olmasını sağlar.

3-      Kuru Baklagiller;
   Kuru baklagiller, vitamin ve mineral bakımından zengin besinlerdir. Ayrıca vücudunuzun ihtiyacı olan proteini karşılarlar. Haftada 2-3 kez kuru baklagillerden tüketerek bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

4-      Nar;
   Nar, güçlü bir antioksidan olması nedeniyle bağışıklığı güçlendirir. Ancak narı tüketirken de porsiyon kontrolü yapmanızda fayda var. Yarım narın bir porsiyon meyveye eşit olduğunu unutmayın. Salatalara ekleyerek tüketebilir veya yoğurtla birlikte sağlıklı bir ara öğün yapabilirsiniz.
5-      Yeşil Çay;
  Metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olan yeşil çay aynı zamanda güçlü bir antioksidandır. Bu sayede bağışıklığı güçlendirir ve sizi hastalıklara karşı korur. Günde 2-3 fincan yeşil çay tüketebilirsiniz.

6-      Zencefil;
  Zencefil, sağlık için birçok faydası olan mucizevi bir besindir. Mide bulantısını geçirir, kolesterolü düşürür, karaciğere iyi gelir. Aynı zamanda bağışıklığınızı güçlendirerek sizi hastalıklara karşı korur. Zencefili salatalarınıza ekleyerek ve çayını demleyerek tüketebilirsiniz.
7-      Karalahana;
  Karalahana, A, C, K vitaminleri, kalsiyum ve magnezyum bakımından zengin bir besindir. Ayrıca güçlü bir antioksidandır ve kansere karşı koruyucudur. Haftada 1-2 kez karalahanayla yemek veya çorba yapabilirsiniz. Böylece bağışıklığınızın güçlenmesine katkı sağlamış olursunuz.
8-      Yumurta;
  Kaliteli bir protein kaynağı olan yumurta bağışıklığı güçlendirmek için tüketilmesi gereken besinlerdendir. Çünkü yumurtayla alınan protein bağışıklık için önemlidir. Yumurta aynı zamanda A ve B vitaminleri, demir, çinko, folik asit içerir. Yumurtaya karşı bir hassasiyetiniz yoksa her gün 1 tane tüketebilirsiniz.
9-      Balık;
  Balık, mutlaka tüketilmesi gereken besinlerdendir. Çünkü vücudun ihtiyacı olan Omega 3yağı içerir. Omega 3, hastalığa neden olan faktörleri vücuttan uzaklaştırarak, sağlığınızı korur. Haftada 2-3 kez, ızgara, buğulama veya fırında olacak şekilde balık tüketmeyi ihmal etmeyin.

10-   Kefir;
  Kefir, protein, kalsiyum, magnezyum, fosfor bakımından zengin probiyotik bir besindir. İçerdiği probiyotikler sayesinde bağırsak florasını düzenler ve hastalık riskini azaltır. Günde bir bardak ara öğün olarak tüketilen kefir, bağışıklık sisteminizi güçlendirerek hastalıklara karşı sizi koruyacaktır.
11-   Keten Tohumu;
  Keten tohumu, posa bakımından zengindir. Bu sayede bağırsak hareketlerinizi düzenler ve kabızlığa iyi gelir. Ayrıca, Omega 3, Omega 6, magnezyum, fosfor, B vitaminleri içerir. Yemeklerinize ilave ederek veya yoğurda karıştırarak tüketmek bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlayacaktır.

12-   Zerdeçal;
  Zerdeçal, sağlık için çok faydalı bir baharattır. Kalp-damar hastalıkları riskini azaltır, kolesterolü düşürür ve enfeksiyon, iltihap gibi rahatsızlıkların önüne geçer. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için zerdeçalı çorbalarınıza ve yemeklerinize ilave edebilirsiniz.

  Özellikle kış aylarında bu besinlere sofralarınızda sık sık yer açın. Böylece sağlığınıza olumlu katkıda bulunarak hastalıklara karşı daha iyi mücadele edebilirsiniz.
PAYLAŞ
Banner

YORUMLAR:

0 comments: