Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

DEPRESYONU NASIL ANLARIZ?

 Malum hepimizin hayatı yoğun, iş, okul, trafik, stresli yaşam, geçim kaygısı gibi çevresel faktörler depresyona neden olabilir. Özellikle yoğun şehir hayatı insanı depresif bir ruh haline sokabilir.

  Depresyona Sebep Olan Faktörler
  
  Günümüzde ruh sağlığımızı olumsuz etkileyen pek çok faktör vardır. Olumsuz faktörler sonucu depresyona giren kişi çoğu kişi tarafından tam olarak anlaşılmayan bir duygu bozukluğu meydana gelir. Zaten depresyon hem duygusal hem de fiziksel olarak olumsuz değişiklikler sonucu meydana gelir.

    Kronik hastalıklar, sinir sistemiyle ilgikli problemler, hormonal dengesizlik gibi faktörlerde depresyona sebep olan etkenlerdir. Özellikle B12 vitamini eksikliği ve tiroit rahatsızlıkları yaşayan kişiler depresyona daha çabuk girer. Çünkü sağlığıyla ilgili problem yaşayan insanların psikolojisi olumsuz etkilenir, bu da depresyona sebep olur.

Depresyon Belirtileri

  Bir tür duygu bozukluğu olan depresyonun fiziksel ve duygusal belirtileri şunlardır:
·         Umutsuz ve mutsuzluk
·         Sürekli var olan bir endişe
·         Bunalımlı ve sinirli olmak
·         Her söylenene alınma durumu
·         Dalgınlık ve unutkanlık
·         Yorgunluk
·         Yorgunluğa rağmen bir türlü uykuya dalamama
·         Uyanmakta zorlanma
·         İçine kapanma ve yalnız kalma isteği
·         Karamsarlık ve sevgisizlik
·         İştah artması veya iştah kesikliği
·         Suçluluk duygusu
·         Sigara, alkol, uyuşturucu gibi zararlı alışkanlıklara merak
·         Kişisel bakımdan vazgeçme ve giyime özen göstermeme

  Yukarıda listelediğimiz belirtilerden çoğunu uzun süredir yaşıyorsanız, depresyonda olabilirsiniz. Ancak emin olmadan önce bir doktora danışabilirsiniz.
Depresyondan Nasıl Kurtuluruz?
  Depresyona giren kişiler sosyal, fiziksel ve ruhsal olarak olumsuz etkilenir. Bu nedenle bir an önce tedavi edilmelidirler. Depresyonu erken tespit etmek önemlidir. Böylece ciddi boyutlara ulaşmadan tedavi edilebilir. Depresyonu tedavi etmek için profesyonel destek alabilirsiniz. Aynı zamanda doktor tarafından verilen ilaçlar da yararlı olacaktır. Ancak depresyondan kendi çabalarınızla kurtulmak isterseniz, motivasyonunuzu artıran aktivitelere yönelmelisiniz. Bunun için aile, eş, arkadaş desteği çok ama çok önemlidir.
PAYLAŞ
Banner

YORUMLAR:

0 comments: