Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

DİŞLERE İYİ GELEN BESİNLER

 Sağlıklı ve bembeyaz dişleri kim istemez ki. Özellikle çürük veya sarı dişleri istemezler. İyi dişlere sahip olabilmek için iyi bakmak lazım. Sadece düzenli fırçalamak yetmez bunun yanında tükettiğimiz besinlerde diş sağlığını ciddi oranda etkiler.
 Diş Sağlığı Nasıl Korunur?
  Diş sağlığı, mideyi, gırtlağı ve bağırsakları etkileyen önemli bir konudur. Eğer dişleriniz mikroplarla doluysa, yediğiniz içtiğiniz besinlerle birlikte o mikroplar vücudunuza girer. Ayrıca, dişlerinize iyi bakmadığınız için diş kaybı yaşadıysanız, bu durum sindirim sorunlarına hatta kilo artışına bile sebep olabilir. Bu tip problemler yaşamamak için dişlerinize iyi bakmalı, dişlere iyi gelen besinler tüketmelisiniz. Peki, diş sağlığı için tüketmeniz gereken besinler nelerdir?

 Kivi: 
  C vitamini eksikliğinde diş etleri hassaslaşır. Bakterilere ve mikroplara karşı daha zayıf hale gelir. Diş ve diş eti rahatsızlıklarına yakalanabilirsiniz. Bu rahatsızlıklarla karşılaşmamak adına yeterli miktarda C vitamini almalısınız. Kivi de C vitamini bakımından zengin bir besin olduğu için bol miktarda tüketerek, diş sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Kereviz:
  Kereviz, lifli yapısı nedeniyle çok fazla çiğnenmesi gereken bir besindir. Böylece, ağızdaki tükürük salgısı artar ve çürüklere neden olan bakteriler etkisiz hale gelir. Aynı zamanda, fazla çiğnendiği için diş etlerine masaj yapar. Dişlerin aralarını temizler.

Peynir:
  Peynir, dişleri çürüklere karşı korur ve çürük oluşumunu engeller. Özellikle şekerli bir yiyecek yediyseniz, sonrasında bir parça peynir yemeye özen gösterin. Böylece, şekerin dişleri çürütme riskini azaltabilirsiniz. Son olarak peynir, dişlerin pH dengesini korumaya yardımcı olur.

Yeşil Çay:
  Vitamin ve mineral bakımından zengin olan yeşil çay güçlü bir antioksidandır. İçinde bulunan katesin maddesi sayesinde, ağızdaki bakteriler yok olur. Yeşil çay aynı zamanda ağızda oluşabilecek kanser riskini azaltır. Ağız kokusuna neden olan bakterilerden de kurtulmanızı sağlar.

Yoğurt:
  Yoğurt, kalsiyum deposu bir besindir ve dişlerin dostudur. Her gün bir kase yoğurt yiyerek dişlerde oluşabilecek iltihapların, diş kayıplarının önüne geçebilirsiniz. Yoğurt sayesinde, dişler daha dayanıklı ve sağlıklı olur.

Maydanoz:
  Diş sağlığının bozulmasıyla birlikte ağız kokusu meydana gelir. Bu durum, girdiğiniz ortamlarda can sıkıcı olabilir. Ağız içinde oluşan çürüklerden ve bakterilerden kaynaklanan ağız kokusundan kurtulmak için maydanoz tüketin. Maydanoz, dişlerinizin arasını temizler, bakterilerden kurtulmanızı sağlar ve ağız kokusunu giderir.

Tarçın:
  Antioksidan bir baharat olan tarçın, diş sağlığı için son derece faydalı. Özellikle dişlerin çürümesine neden olan bakterileri yok eder ve bakteri oluşumunun önüne geçer. Ağız kokusunu giderir. Yeşil çayınıza veya suyunuza ilave ederek tüketebilirsiniz.

Çilek:
  Çilek, vitamin ve mineral bakımından zengin bir meyvedir. Aynı zamanda güçlü bir antioksidandır. Bu özellikleri sayesinde ağız sağlığına fayda sağlar. Ağız içini temizler. Çürüklerden ve ağız kokusundan kurtulmanızı sağlar. Diş taşı oluşumunun önüne geçer. Ancak, çilek tüketirken, içerdiği şeker nedeniyle, aşırıya kaçmamakta fayda vardır. Günde 5 tane çilek yemek dişleriniz için daha sağlıklı olacaktır.

Balık:
  Balığın içerdiği fosfor, kemikler, dişler, tırnaklar ve saçlar ve cilt için çok faydalıdır. Her hafta düzenli olarak balık tüketmek, diş kayıplarının önüne geçer. Sağlıklı dişler ve sağlıklı bir vücut için haftada 1-2 kere balık tüketmelisiniz.

Kuruyemiş:
  Kuruyemişler, faydalı yağ asitleri, vitamin ve mineraller bakımından zengindir. Düzenli olarak tüketmek tükürük salgısını artırır. Diş minesinin güçlenmesine yardımcı olur. Diş çürümelerinin önüne geçer.

Elma:
  Elma, özellikle kabuğuyla yendiğinde, diş etlerini güçlendirir. Aynı zamanda, içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde dişlerin temizlenmesine yardımcı olur.

Diş Sağlığı İçin Ne Yapılmalı? 

• Sağlıklı dişler için, dişlerinizi günde en az iki kez fırçalamalısınız.
• Diş fırçası seçerken yumuşak olmasına dikkat edin. Diş macununun da doğal içerikli olmasına özen gösterin.
• Dişlere zarar veren aşırı yağlı, şekerli, asitli besinlerden uzak durun. Sağlıklı beslenin.

  Diş ve diş etlerinizle ilgili ciddi problemler yaşıyorsanız geç olmadan bir diş doktoruna görünmenizi tavsiye ederim.
PAYLAŞ
Banner

YORUMLAR:

0 comments: