Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

Genital bölge temizliğinde yapılan yanlışlar

Genital Bölge Temizliğinde Yapılan Yanlışlar Neler?
Vajinal Duş
Vaninal duş, genital bölgede aşırı temizlik kaygısı ile rahatsız olunduğu için vajinanın içerisinin de temizlenmeye çalışılması durumu. Bu tür yaklaşımları çok görüyoruz ancak bu son derece yanlış bir şey. Çünkü vajinal bölgenin kendinize özel bir vajinal florası var ve orası temizlenmeye çalışıldığında, içeriye parmakla uygulama şeklinde ve sabunla yıkama gibi işlemler yapıldığında iyice bu denge bozuluyor ve yaralı bakteriler bu şekilde öldürüldüğü için vajinal enfeksiyonların oluştuğunu görüyoruz.

Bu çok yanlış bir uygulama ve vajinal duş kesinlikle yapılmaması gerekiyor. Sadece dış geniltal bölge yani dışarıdan görülen kısım her yerde kullanılan sabunla değil daha özel bir bölge olduğu için PH değeri düşük olan genital bölge özel bakım ürünleriyle temizlenmeli.

Taharetlenme
Genital bölge temizliğinde ikinci yanlış bilinen nokta taharetlenme. Burada da vajinal duş örneğindeki gibi yanlışlar yapabiliyoruz. Özellikle çocukluk çağından itibaren doğru bir taharetlenme alışkanlığı öğretebilirsek kız çocuklarında genital enfeksiyonların sıklığını da çok azaltmış oluruz. Burada doğru olan da taharetlenme esnasında alttan yukarı yani makattan vajinaya doğru değil tam tersi vajinadan makata doğru temizlemektir. Bu şekilde makattaki bakterilerin vajinal bölgeye ve idrar bölgesine gelmesini engellemiş oluruz. İdrar yolu enfeksiyonları ve vajinan enfeksiyonlarını da en aza indirmiş oluruz.

Normal Ürünlerle Temizlik
Genital bölgenin temizliğinde bir başka yanlış bilinen de genital bölgenin de diğer tüm vücut bölgeleri gibi sabunla ya da şampuanla temizlenmeye çalışılması. Burası daha özel bir bölge olduğu için PH değeri düşük tutulan bir bölge. Çünkü oranın bir savunma mekanizması var. Dolayısıyla PH’ı yüksek olan sabun gibi bir ürünle yapılan genital bölge temizliği vajinal bölgenin florasının ve PH değerinin bozulmasına, dolayısıyla bakteri dengesinin de bozulup fırsatçı organizmaların çoğalıp genital enfeksiyonların artışına zemin hazırlar.
PAYLAŞ
Banner

Danisman Hocam

YORUMLAR:

0 comments: