Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

GÜNE KAHVEYLE BAŞLAYIN

  Güne özellikle kahveyle başlamayı seviyorsanız bu faydalarını öğrenince ona aşık olacaksınız. Kahvenin 6 faydasını ve nasıl içilmesi gerektiğiyle ilgili birkaç bilgi vereceğim. Tabii bide evde yağ yakıcı özellikli bir kahve tarifide paylaşacağım.

İlk Faydası: Metabolizmayı Hızlandırır!
   Evet özellikle kilo vermek isteyenler spor yapmadan yarım saat önce sade bir Türk kahvesi içerlerse yağ yakımını daha fazla arttırıyor. Hatta kafein içeren kahvenin metabolizmayı %10’a kadar hızlandırdığı uzmanlar tarafından açıklanmıştır.

İkinci Faydası: Mutluluk ve Enerji Vermesi!
  Kahve, mutluluk hormonlarından biri olan dopamin salgısını arttırır. Bu da daha pozitif, daha mutlu, daha enerjik hissetmemize yardımcı olur. Bilimsel deneylere görede düzenli kahve içen kişilerin depresyona yakalanma riski %20 daha azdır. Ama depresyona girmeyeyim, çok mutlu olayım, enerji depolayayım derken günde f2 bardaktan fazla kahve içmemekte yarar var.

Üçüncü Faydası: Karaciğere Olan Faydası!
  Gelelim organlarımıza olan faydasına. İçerdiği antioksidanların özleri sayesinde karaciğere faydalıdır. Kansere karşı koruyucu özelliği olduğu için karaciğer kanserine yakalanma olasılı düzenli kahve tüketenlerde %35 oranında daha düşüktür. Ama kahvenin yanında büyük bir bardak su içmek çok önemlidir. Yanında içilen su sayesinde vücutta kahvenin emilimi daha sağlıklı olur.

Dördüncü Faydası: Zihin Açıklığı Verir!
 Ders çalışırken aslında hep kahve içeriz ama uykumuz açılsın diye. Ama aslında ders çalışırken ve ya beynin daha aktif kullanmamız, konsantre olmamızı sağlamamız gereken bir şey yaparken ki içilen kahve kafein maddesi hızlıca vücutta işlenir ve daha aktif bir beyin performansına yardımcı olur. Zihin açıklığı veren kahvede, noradrenalin ve dopamin salgısını arttırmasıyla daha konsantre olmamıza yardımcı olur ve daha başarılı oluruz.

Beşinci Faydası: Tatlı İsteğini Keser!
  Sade veya sütlü bir kahve tatlı isteğimizi kesmemize yardımcı olur. Ama daha etkili olmasını isterseniz sade Türk kahvesine biraz tarçın atın çok daha etkili olur. Genel olarak beyne bir doygunluk sinyali gönderdiği için tatlı yemeğe gerek kalmadan mutluluk hormanlarının salgılanmasıyla mutluluk ve beyne gönderdiği sinyal sayesinde de doyungunluk verir.

Altıncı Faydası: Alzheimer Riskini Düşürür!
 Bazı bilimsel araştırmalar sonucunda düzenli içilen kahvenin Alzheimer hastalığına yakalnma risklerinin içmeyenlere oranla daha düşük olduğunu göstermiştir. Çünkü kahve beyni ve hafızayı uyarıp zihnin daha aktif çalışmasına yardım eder. Bu sayede de sinir ve beyin sisteminin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Peki Gelelim Hangi Kahve Faydalıdır?
  Kahvenin genelde bilinen bütün faydalarında bahsettim. Şimdi sıra geldi bu faydaları hangi kahveyle sağlanacığına. Kahve türünü öncelikle çok iyi seçilmesi lazım çünkü her geçen gün çeşitler artıyor ve böyle karışık şurup kahveler piyasada talep görüyor. Ama bu tarz kahveler hem sağlığımıza zararlı hemde kilo aldırır. Heleki o üçü bir arada ki kahveler toz kanser! Kemoterapi gören hastalar kahve önerilir ama böyle ikisi bir arada, üçü bir arada gibi kahve çeşitleri kesinlikle uzak durulması gerektikleri söylenir. Gold, sade veya Türk kahvesi çoğunlukla tercih edebilirsiniz. Sütlü, sade veya şeker kısmı tamamen size kalmış. Tabi arada fazla olmamak şartıyla minik kaçamaklar yapıp değişik kahvelerden içebilirsiniz.

Kahve Nasıl İçilmelidir?
1)Kahveye şeker, şurup veya tatlandırıcı eklemeyin.
2)Süt tozu kullanmayın, gerçek sütle kahve yapın.
3)Günde en fazla 2 fincan kahve için.
4)Kahvenin yanında mutlaka büyük bardakla su için.
5)Tansiyon hastalığınız varsa, kahve içmeyi azaltın.
6)Uyku kaçırdığı için akşamları kahve içmeyin.
7)İkisi, üçü bir arada gibi hazır kahveler içmeyin.
8)Türk kahvesi veya filtre kahve tercih edin.

Evde Yağ Yakıcı Kahve Tarifi:
Malzemeler;
1 su bardağı süt
1 adet çubuk tarçın
1 tatlı kaşığı gold veya sade kahve

Hazırlanışı;
 Yağ yakıcı kahve için kullanacağımız sütü mutlaka geceden hazırlıyoruz, buna dikkat etmelisiniz. Geceden sütü ve çubuk tarçını küçük bir tencereye alıp kısık ateşte kaynatıyoruz. Bunu yapmamızın amacı, tarçının özlerini iyice süte bırakmasını sağlamaktır. Süt bir taşım kaynadıktan sonra ocaktan indiriyoruz ve sabaha kadar içinde tarçını da bırakıp bekletiyoruz. Yağ yakıcı kahvemizi içmek için en ideal saat akşamüstü 4 veya 5 saatlerdir; çünkü bu saatlerde enerji düşer ve kişi akşam yemeğinde aşırı miktarda yemek ister. İşte, hem bunu önlemek hem de yağ yakımına katkı için saat 4 veya 5 gibi kahvemizi içeceğiz. Kahveyi ise, geceden hazırladığımız tarçınlı sütü yeniden ısıtıp bir tatlı kaşığı kahve ekleyip karıştırarak yapıyoruz.
Yağ Yakıcı Kahveden Fayda Görmek İçin Yapılması Gerekenler;

1.       Kahvenin yanında mutlaka 2 büyük bardak su içmelisiniz ki yakılan yağlar ter veya idrar yoluyla dışarı atılsın.
2.       Bu kahveyi ASLA ikisi, üçü bir arada kahvelerle yapmayın; onlar gerçek kahve değil; kimyasal karışımlardır. Gold veya klasik veya filtre kullanabilirsiniz.
3.       Kahvenin vücutta etki gösterebilmesi için en az 1 hafta düzenli kullanmalısınız, 2 gün içip bırakmak yok.
4.       Çubuk tarçın kullanım açısından çok rahat ama eğer evde yoksa, bir çay kaşığı toz tarçınla da sütü kaynatabilirsiniz.
5.       Emziren anneler tüketebilir, sakıncası yoktur ama yine de sorumlululuk size aittir.
PAYLAŞ
Banner

YORUMLAR:

3 comments:

 1. Eline sağlık çok faydalı yazılar bunlar.Kahve bizden çıkmaz ama padişah ve paşalarımızda çok içerlermiş tiryaki durumları.Spordan önce içildiğini bilmiyordum spordan sonra meyve suları gibi karışık içecekler içilir diye bilinir.Beğendim iyi oldu bunu yazdığın hem kıştayız sıcak iyi olur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Spordan sonra genellikle protein ağırlıklı beslenmek gerekir ama öncesinde kahve içildiğinde yağ yakımına destek oluyor :)

   Sil
  2. Teşekkür ederim keyifle okudum faydalandım 🤗

   Sil