Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

HIZLI YEMEK YEME ALIŞKANLIĞININ ZARARLARI!


  Birçoğu kişi yemekleri çok hızlı yer. Aslında sağlığımız için zararlı bir alışkanlıktır. Tabi bu duruma etki eden en büyük unsur hızlı yaşam. Yani sürekli bir yeme yetişme çabasından kaynaklı sürekli her şeyi hızlı yapmaya çabalarız. Bunlardan biri yemeği hızlı yiyip biran önce aradan çıkarmak. Stres de hızlı yemek yemeye sebebiyet verebilir. Ama aslında yediğimiz yemekleri azar-azar, yavaş-yavaş ve lokmalarımızı iyice çiğneyerek yememiz gerekir. Doğrusu ve sağlıklısı bu.

Hızlı Yemek Yemenin Zararları;
1)Hızlı Yemek Sindirim Problemlerine Yol Açar!
  Yemeklerinizi hızlı yemeniz, lokmaları iyi çiğnemeden yutmanıza neden olur. Midenize giren büyük lokmalar sindirim sisteminizi olumsuz etkiler. Yemek yerken lokmaları ne kadar çok çiğnerseniz sindirmesi o kadar kolay olur. Sindirim problemleriyle birlikte ortaya çıkan hazımsızlık mide ağrılarını da beraberinde getirir.

2)Hızlı Yemek Kilo Aldırır!
  Hızlı yemek kilo almanıza sebep olur. Yemek yerken beyin ve mide birlikte çalışır. Midenize yeterli miktarda yemek girdiği an beyne tokluk mesajı gider. Tokluk hissi başlayana kadar hızlı yemeye devam etmek, fazla kalori almanıza yol açar. Bu süre içinde yemeğinizi yavaş yemeye çalışın. Böylece, daha az yemekle doyabilir ve kilo alımını önleyebilirsiniz.
  Araştırmalar, hızlı yemek yiyen kişilerin aldığı kalori miktarının, yavaş yiyenlere göre daha fazla olduğunu söylüyor. Buna bağlı olarak güçlü tokluk hissi yaşayamıyorlar ve daha hızlı acıkıyorlar. Hatta hızlı yemek yeme alışkanlığı kişiyi obeziteye kadar götürebiliyor.
3)Hızlı Yemek Metabolizmayı Olumsuz Etkiler!
  Hızlı yemek yiyen kişiler kilo alımına bağlı, metabolik problemler yaşarlar. Kilo sorununun ve obezitenin kalıcı hale gelmesiyle birlikte diyabet, insülin direnci gibi hastalıklar ortaya çıkar. Uzun ve sağlıklı bir ömür için bu hastalıklara yol açan alışkanlıklardan kurtulmanız gerekir. Bunun için yapılacak en önemli hareketlerden biri doğru beslenme alışkanlıkları edinmektir.

Hızlı Yemek Yememek İçin:
·         Kendinize rahat olduğunuz bir ortam seçin. Hoşunuza gitmeyen rahat edemediğiniz ortamlar, yemeği bir an önce bitirme ve o ortamda uzaklaşma isteği oluşturabilir. Bu da hızlı yemenize neden olur.
·         Birlikte yemek yediğiniz kişilere doğru karar verin. Hızlı yemek yeme alışkanlığı olan biriyle aynı masada oturup yemek yemek sizi de olumsuz etkiler. Kendinizi o kişiye ayak uydurmak zorunda hissedebilirsiniz.
·         Çok sıcak yemeklerden uzak durun. Ağzınıza çok sıcak bir lokma aldığınızda, o lokmayı çiğnemekte zorlanırsınız ve yutmak zorunda kalırsınız. Bu nedenle, yemeklerinizi biraz soğuduktan sonra tüketmeye çalışın.
·         Stresliyken veya ruhsal sorunlar yaşarken yemeğe saldırmayın. Böyle durumlarda hızlı yemek ne yazık ki kaçınılmaz olur. Bu da sağlığınız için iyi sonuçlar doğurmaz.

  Hızlı yemek yeme alışkanlığından kurtularak, sağlıklı bir yaşam sürmek ve kilo kontrolü sağlamak sizin için çok daha kolay bir hale gelecektir.
PAYLAŞ
Banner

YORUMLAR:

0 comments: