Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

PROTEİN İÇEREN BESİNLER

  Proteinler, sağlık beslenme için gerekli organik bileşiklerdir. Özellikle kilo vermede ve kas yapmada protein önemli bir role sahiptir.

  Protein, aminoasitlerden oluşan, hücrelerin fonksiyonlarını yerine getiren gerekli organik bileşiklerdir. Yani proteinleri hücrelerin temel yapı taşıdır diyebiliriz. Kas oranını arttırmak isteyen ve sağlıklı beslenmeye özen gösteren kişiler için protein olmazsa olmazıdır. Düzenli sporla birlikte proteinli besinler tüketmek kilo vermemize de yardımcı olur, böylece daha sağlıklı ve dinç oluruz.

Kırmızı Et;
  Doğal olarak yetiştirilen sığır, dana gibi hayvanlar protein bakımından son derece zengindir. Ancak tüketirken miktarına ve tüketim sıklığına dikkat etmelisiniz. İçerdikleri doymuş yağ nedeniyle kalp ve damar rahatsızlıklarına sebep olabilir. 100 gram kırmızı et 36 gram protein içermektedir.
Tavuk ve Hindi Eti;
  Özellikle kırmızı et tercih etmeyenler tarafından çok tüketilen beyaz etler, hindi ve tavuk etidir. B6, selenyum ve fosfor bakımından zengin olan bu besinler, kilo vermek isteyenler için doğru bir tercihtir. Ancak hindi ve tavuk tüketirken derisiz kısımlarını yemelisiniz. 100 gram tavuk 31, 100 gram hindi 30 gram protein içerir.

Yumurta;
  En çok tercih edilen protein kaynaklarından bir diğeri yumurtadır. Tüm aminoasit çeşitlerini içeren yumurta, vitamin, mineral ve antioksidan bakımından da zengindir. Herhangi bir alerjiniz veya yumurta yememenizi gerektiren bir rahatsızlığınız yoksa, köy veya çiftliklerden gelen organik yumurtalardan her gün bir tane tüketebilirsiniz. 100 gram yumurta 13 gram protein içerir.
Balık;
  Sağlıklı beslenme için haftada en az 2 kere balık yemelisiniz. Omega 3 ve protein bakımından zengin bir besin olan balık, yağ oranı bakımından da kırmızı ete göre daha sağlıklıdır. 100 gram balıkta 26 gram protein vardır.

Süt;
  Düzenli içilen süt, kas ve kemik sağlığı için son derece faydalıdır. Sütteki laktoza karşı bir hassasiyetiniz varsa laktozsuz süt tüketebilirsiniz. 100 gram süt içerek 6 gram protein alabilirsiniz.

Peynir;
  Doğal sütten elde edilen peynirler, protein ve diğer besin kaynakları bakımından zengindir. Hayvansal protein sınıfına giren peynirin 100 gramında 30 gram protein bulunur.
Kabak Çekirdeği;
  Ara öğünler, sağlıklı beslenme için çok önemlidir. Kabak çekirdeği ara öğünlerinizde, salatalarınızda, tatlılarınızda kullanabileceğiniz, protein bakımından zengin bir besindir. Ancak kabak çekirdeğinin çiğ, tuzsuz olmasına dikkat etmelisiniz. 100 gram çiğ kabak çekirdeği 33 gram protein içermektedir.
Baklagiller;
  Mercimek, nohut gibi baklagiller protein bakımından zengindir. Öğünlerinizi çeşitlendirmek için baklagilleri tercih edebilirsiniz. Fasulye, nohut gibi besinlerin 100 gramında yaklaşık 16 gram, mercimeğin 100 gramında ise 9 gram protein bulunur.
Badem;
  Ara öğünleriniz için bir diğer protein zengini besin bademdir. Bademi çiğ olarak, salatanıza, yoğurdunuza ilave ederek tüketebilirsiniz. 100 gram çiğ badem 20 gram proteine sahiptir.
Bu besinleri tüketerek kas gücünüzü artırabilir, daha sağlıklı kilo verebilirsiniz.
PAYLAŞ
Banner

YORUMLAR:

0 comments: