Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

SAĞLIKLI SAÇLAR İÇİN TÜKETİLMESİ GEREKEN BESİNLER

  Sağlıklı saçlar için bakımın yanı sıra besinlerin önemi de büyüktür. Dengeli ve sağlıklı beslenerek saç sağlığını ve canlılığını korumak mümkün. Stres, hormonal değişiklikler, genetik özellikler saçları etkileyen faktörlerdendir. Bu faktörlerin yanı sıra beslenme yetersizliği de saçta, ciltte ve tırnakta sağlıksız durumlara yol açar. Vitamin ve mineral bakımından zengin bir beslenme programıyla saçların sağlığını ve fonksiyonunu koruyabilirsiniz. Kırılan saçları güçlendirmek, güçlü ve parlak saçlara sahip olmak için bu besinleri eksik etmeyin.
Yumurta;
  Protein bakımından zengin bir besin olan yumurta, çinko, selenyum, demir ve kükürt içerir. Özellikle demir, saçlar için çok önemlidir. Saç köklerine oksijen taşınmasına yardımcı olur. Demir eksikliği sonucu meydana gelen kansızlık saçlarda dökülmeye sebep olur. Bu nedenle demir bakımından zengin besinler tüketmek sağlıklı saçlara kavuşmanızı sağlar.

Somon;
  Sağlıklı yağ omega-3 bakımından zengin olan somon, kalp sağlığının yanı sıra saçlar için de son derece faydalıdır. Saç derisine esneklik ve yumuşaklık verir. Saçlardaki mat görünümü yok ederek, dökülmelerin önüne geçer. Aynı zamanda, yüksek miktarda protein, demir, D ve B12 vitaminleri içerir. Somon, saçları güçlendirerek kırılmaları azaltır.

Havuç;
  Gözlere ve cilde faydalı, A vitamini bakımından zengin olan havuç, saç derisini korur ve saç köklerini güçlendirir. Yemeklerde veya salatalarda sıklıkla havuç tüketerek saçlarınızın daha hızlı uzamasını sağlayabilir, parlak ve güçlü saçlara sahip olabilirsiniz.

Kuruyemişler;
  Badem, fındık, kaju fıstığı ve ceviz gibi faydalı yağ asitleri içeren kuruyemişler, saçlar için çok faydalıdır. Çinko, selenyum, omega-3 içerdikleri için saçların parlak, sağlıklı, nemli olmasını sağlarlar. Saç derisini korurlar. Özellikle, E vitamini bakımından zengin olan badem, saçların koparak dökülmesini önler, daha hızlı uzamasına yardımcı olur.

Yeşil Yapraklı Sebzeler;
  Brokoli, lahana, ıspanak, pazı gibi yeşil yapraklı sebzeler vitamin ve mineral bakımından zengindir. Özellikle içerdikleri A vitamini, demir ve kalsiyum, saçlara parlaklık ve güç kazandırır.
PAYLAŞ
Banner

YORUMLAR:

0 comments: