Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

SEYAHAT EDENLER İÇİN BESLENME ÖNERİLERİ


  Seyahat etmek metabolizamamızın bozulmasına sebep olabilir. Seyahat sırasında yaşanan yoğun sters ve tempo beslenmeyi olumsuz etkileyebilir. Seyahatin amaı ne olursa olsun belirli bir tempo içinde olursunuz ve yeni tatlara merak duyarız. Buda beslenmemizde ki düzene engel olabilir. Tabi ki seyahat sırasında değişik tatlar deneyip kaçamaklar yapılacak ama abartılmadan ve sonrasında telafi edilebilecek şekilde yapılması şartıyla.  Peki seyahatteyken nelere dikkat etmeliyiz?

Güne Mutlaka Kahvaltıyla Başlayın!
  Kahvaltı, günün en önemli öğünüdür ve sağlıklı beslenme için gereklidir. Güne kahvaltı ederek başlarsanız hem daha enerjik olursunuz hem de gün içinde yüksek kalorili yiyeceklere olan ilginiz azalır. Otelde kalacak olanlar, açık büfe kahvaltılara dikkat! Açık büfe kahvaltıda, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş ürünler yemek yerine, peynir, zeytin, domates, salatalık, yeşillik, yumurta, tam tahıllı ekmek, meyve gibi sağlıklı besinler tercih edin. Bu tarz yiyecekler bulamıyorsanız yulaf ezmesi veya tahıl gevreği yiyebilirsiniz. Kahvaltının yanında şekersiz olmak kaydıyla kahve ve çay içebilirsiniz.

Bağırsaklara Faydalı Besinler Tüketin!
  Hava değişimi ve hareketsizliğin artması, bağırsak hareketlerini olumsuz etkiler. Bu nedenle, seyahatiniz sırasında ciddi sıkıntılar yaşayabilir hatta kilo aldığınızı hissedebilirsiniz. Bu sıkıntıların önüne geçmek için bağırsaklarınızın düzenli çalışmasını sağlayacak besinler tüketmelisiniz. Öğle veya akşam öğününüzde mutlaka sebze yemeye çalışın. Ayrıca ara öğünlerde yeşil çay içmek, kuru kayısı, kuru erik, kuru incir gibi meyveler tüketmek bağırsak hareketlerinizi hızlandırır.

Protein Ağırlıklı Beslenmeye Özen Gösterin!
  Öğünlerde karbonhidrat ağırlıklı beslenmek yerine, protein ağırlıklı beslenmeyi tercih edin. Böylece gün içerisinde daha uzun süre tok kalabilirsiniz. Protein içeren besinleri tüketirken de yağda kızartılmış olmamalarına dikkat edin. Izgara, haşlama veya fırında yemek daha sağlıklı bir tercih olacaktır.

Bol Bol Su İçmeyi İhmal Etmeyin!
  Seyahatlerde sık tuvalete çıkmamak için az su içiyor olabilirsiniz. Ancak bu durum, vücudunuzu susuz bırakır ve sağlığınızı olumsuz etkiler. Dolaşım ve bağırsak sisteminizin düzenli çalışabilmesi için günde 2-2.5 litre su içmeye özen gösterin. Su içmeyi unutuyorsanız, hatırlatacak yöntemler bulabilirsiniz. Kesinlikle musluk suyu içmeyin, kapalı şişe sularını tercih edin. Çünkü, musluk suyu içerek enfeksiyon kapmak riskini artırabilirsiniz.
Fast Food Tüketiyorsanız Dikkat Edin!
  Rutin hayatınızda tercih etmediğiniz ancak seyahatlerde sık uğradığınız fast food restoranları beslenmeniz için tehlikeli olabilir. Fast food besinler, uzun süre tok tutmamakla birlikte kilo almanıza neden olur. Bu nedenle hamburger, pizza gibi yiyeceklerden uzak durmak en doğrusudur. Tüketmek zorunda kalırsanız akşam öğününüz yerine öğlen yemeyi tercih edin. Yedikten sonra mutlaka hareketinizi artırın.

Tatlı Tüketimini Abartmayın!
  Seyahatlerinizde, gittiğiniz yerlere özgü tatlıları denemek için sabırsız olabilirsiniz. Ancak, tatlıları yerken porsiyonlarına dikkat etmelisiniz. Size verilen bir porsiyon tatlıyı bitirmek zorunda değilsiniz. Seyahat arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Tadına bakmak size yetecektir. Ayrıca, tatlılarınızın yanında sade kahve içebilirsiniz. Çünkü, kahve kan şekerinizin aniden yükselmesini önler. Tatlı yemek yerine meyveyi de tercih edebilirsiniz. Meyvenin yanında süt veya yoğurt yemek, meyvenin içindeki şekerin kana daha yavaş karışmasına yardımcı olur.


PAYLAŞ
Banner

YORUMLAR:

0 comments: