Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

AYVANIN FAYDALARI

  Kışın vazgeçilmez meyvelerinden biri olan ayva, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde sağlık üzerinde olumlu etkilere sahipmiş. Ben cildiyeye gittiğimde öğrendim faydalarını. Kilo vermeden cilt güzelliğine, birçok konuda mucizevi bir meyveymiş meğer. Ben aslında pek sevmesem de bundan sonra sık sık tüketmeye özen göstereceğim. Çünkü ayva, lif bakımından zengin ve düşük kalorili bir meyve olmakla birlikte aynı zamanda, yüksek oranda C vitamini içermekte. Bağışıklığı güçlendirerek, vücut direncini artırmaya yardımcı oluyormuş. Ayva, vücut için daha birçok fayda sahiptir. Benim öğrendiğim faydalarından faydalanmak ve ayva yememiz için şifalı nedenler;

Ayva Bağışıklık Sistemini Güçlendirir!
  Ayva, C vitamini deposudur. Bağışıklığı güçlendirerek, bakteri ve virüs kaynaklı enfeksiyonları önler. İltihap önleyici özelliğe sahiptir. Gün içinde 1 veya 2 porsiyon ayva tüketmemiz hastalıklara karşı savaşmamıza yardımcı olacaktır.

Ayva Kanser Riskini Azaltır!
  Ayva, içerdiği antioksidanlar sayesinde, kanser riskini azaltır. Ayvanın içinde bulunan antioksidanlar, vücutta kansere sebep olabilecek zararlı unsurları ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Ayva Kalp ve Damar Sağlığı İçin Faydalıdır!
  Ayva, yüksek oranda potasyum içerir. Potasyum, kan basıncını dengelemeye yardımcı olan minerallerden biridir. Ayrıca çözünebilir bir lif olan pektin ayvada yüksek oranda bulunur. Bu da, kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. İçeriğindeki demir, çinko, bakır gibi mineraller sayesinde, kan hücrelerinin yapımını ve kanın akışkanlığını artırarak dolaşımı olumlu etkiler. Düzenli olarak ayva tüketerek, kalp ve damar hastalıkları riskini azaltabilirsiniz.

Ayva Diyabetle Savaşmada Yardımcıdır!
  Lif bakımından zengin olan ayva, kan şekerini düşürmeye yardımcı olur. Glisemik endeksi düşük ve besleyici bir meyvedir. Diyabet hastaları için ayva tüketmek son derece sağlıklıdır.

Ayva Göz Sağlığını Korur!
  Ayva, içerdiği flavonoidler ve fito-besinler sayesinde, göz sağlığına iyi gelir. Düzenli olarak ayva tüketerek göz hastalıkları riskini azaltabilir, göz sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Ayva Cildi ve Saçları Güzelleştirir!
  Antioksidan ve vitaminler bakımından zengin olan ayva, sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur. Cildi dış etkenlere karşı korur ve kırışıklık, leke gibi sorunların önüne geçer. Ayva, saçlar için de son derece faydalıdır. Demir, bakır ve çinko gibi mineraller içerdiği için, kan dolaşımını hızlandırarak, saç diplerine oksijen taşınmasını sağlar. Böylece, saçlar güçlenir ve daha hızlı uzar.

Ayva Mide Problemlerini Giderir!
  Ayva, mide ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Bulantı, yanma, hazımsızlık gibi problemlerin ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Ayva Kilo Vermenize Yardımcı Olur!
  Ayva, glisemik indeksi düşük bir meyve olduğundan kan şekerini aniden yükseltmez. Lifli yapısı sayesinde uzun süre tok tutar. Diyet yaparken açlık krizlerini önlemek adına, ara öğünlerinizde ayva tüketebilirsiniz. Ancak porsiyonuna dikkat etmeniz gerekir. Ayvanın porsiyonu, büyük boy bir ayvanın yarısı kadardır. 100 gram taze ayva, 57 kaloriye sahiptir.
PAYLAŞ
Banner

YORUMLAR:

0 comments: