Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

EN ETKİLİ SAÇ BAKIM YAĞLARI

  Hepimiz saçlarımızın bakımlı ve gür görünmesini isteriz. Çünkü, saçlar bizim en önemli aksesuarımızdır. Özellikle benim gibi saçlarını bayağı bir kısa kesiltirdiyseniz ve saçlarımızın daha hızlı uzaması ve uzatırkende daha sağlık ve canlı uzaması için bitkisel yağlar, saç bakımında rahatlıkla tercih edebileceğimiz bir bakım yöntemidir. Doğal yağlar, saçları güçlendirir, nem verir ve dökülmeleri önler. Aynı zamanda, saç köklerini besleyerek uzamayı hızlandırır. İşte ışıl ışıl ve sağlıklı saçlar için tercih edebileceğiniz bitkisel yağlar; 
Argan Yağı:
  Argan yağı, saç bakımı için en çok tercih edilen yağlardan biridir. Saçları besler ve güçlendirir. Kırılmaları önler. Saçları dış etkenlere karşı korur. Özellikle kuru ve kabaran saçlara sahipseniz argan yağıyla saçlarınıza şekil verebiliriz. 

Zeytinyağı:
  Zeytinyağı, sağlığa olan faydalarının yanı sıra saçlar için de şifa kaynağı bir yağdır. Omega-3 bakımından zengin olan zeytinyağı, saç derisini besler, canlandırır ve saç tellerini güçlendirir. Bakımlı ve sağlıklı saçlar için, haftada en az 2 kez düzenli olarak saç diplerinize uygulayın. Yaklaşık bir saat bekledikten sonra saçlarınızı durulayabilirsiniz. 

Biberiye Yağı:
 Biberiye yağı, saç dökülmesini durdurmanıza yardımcı olur. Saç derisinde oluşan hasarları onararak, hücrelerin yenilenmesini ve çoğalmasını sağlar. Böylece yeni saç oluşumu başlar. Biberiye yağını tek başına uygulamak yerine diğer bakım yağlarıyla karıştırarak uygulayın. Şampuanınıza ilave ederek de saçlarınıza bakım yapabilirsiniz. 

Ardıç Yağı:
  Uçucu bir yağ olan ardıç yağı, içerdiği maddeler sayesinde saç derisinde oluşan egzama, mantar gibi rahatsızlıkları geçirmeye yardımcı olur. Saç diplerini ve tellerini güçlendirir. Ardıç yağını da diğer bakım yağlarla karıştırarak kullanabilirsiniz. Tatlı Badem Yağı: Tatlı badem yağı, saç bakımında çok sık tercih edilen bir yağdır. E vitamini ve mineraller bakımından zengindir. Saçı ve saç derisini besler ve güçlendiri. Yeni saç oluşumunu destekler. Hücreleri yenileyerek, yeni hücre oluşumuna yardımcı olur. 

Çam Terebentin Yağı:
  Çam terebentin yağı, saçı beslemenin yanı sıra saçların hızla uzamasına yardımcı olur. Saç tellerini kalınlaştırır. Sağlıklı ve parlak saçlar kavuşmanızı sağlar. Saç derisinde meydana gelen kepek ve deri sorunlarını tedavi eder. Çam terebentin yağını şampuanınıza karıştırarak kullanabilirsiniz. Orta boy bir şampuana 20 damla çam terebentin yağı yeterli olacaktır. 

Ceviz Yağı:
  Ceviz yağı, Omega-3, magnezyum, protein, potasyum ve E vitamini bakımından zengindir. Saç derisindeki bakterileri ve ölü hücreleri yok eder. Saçları besler ve güçlendirir. Ceviz yağını saçlarınıza masaj yaparak düzenli olarak uygulayın. Haftada en az 1 kez uyguladığınız takdirde, gür, sağlıklı ve hızlı uzayan saçlara sahip olabilirsiniz. 

Okaliptüs Yağı:
  Okaliptüs yağı, cilt ve saç bakımı için oldukça etkili bir yağdır. Saç derisine masaj yaparak uygulandığında kan dolaşımını hızlandırır. Saç diplerinin hava almasını sağlar. Hücreleri yenileyerek, egzama, kaşıntı, kepek gibi problemleri ortadan kaldırır. Okaliptüs yağını, zeytinyağı ve tatlı badem yağıyla karıştırarak uygulayın. Böylece, etkisini daha iyi bir şekilde görebilirsiniz. 

Yılan Yağı:
  İçerisinde yüksek oranda omega 3 bulunması saçların köklerinden ucuna kadar beslenmesini sağlamaktadır. bilhassa eski Mısırlı ve Çinli kadınlar saçlarına yılan yağı ile sürekli maske yapıp uygularmış. Eskiden günümüze kadar devam eden bu yöntem saçlar da oluşan dökülmeyi azaltıp saçların daha sağlıklı olmasını sağlıyor. Aynı zamanda genetik faktörlerden dolayı kaynaklanmayan saç dökülmelerini düzenli kullanılması halinde yavaşlatıyor ve belli bir zaman sonrasında durduruyor. Herkes rahatlıkla yılan yağını kullanabilir. Yılan yağının kullanımı diğer bitkisel olan yağlar kadar kolaydır. Yılan yağını kullanmadan önce saçların iyi bir şekilde taranması veya fırçalanması gerekir. Ardından özellikle seyrelme görülen saç diplerine parmak uçlarınız ile yılan yağı sürüp masaj yapmanız önerilir. Devamında saçların tüm dip kısımlarına aynı işlem uygulanır ve yaklaşık 2 saat kadar saçlar bu şekilde bekletilir. Eğer saç uçlarınızda da kırılma gibi sorunlar var ise yılan yağını saçlarınızın dip kısmından başlayıp uçlarına doğru sürebilirsiniz. Sürenin ardından saçları doğan ve organik olan saç şampuanı ile köpürtüp durulayın. Yılan yağı maskesini haftada iki veya üç gün saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Saçlar yıkandıktan sonra ilk yarım saat her hangi bir cihaz ile kurutulmamalıdır ve kendi haline bırakılmalıdır. 

Hint Yağı:
  Saç dökülmesinden yakınanlar, saçlarının görünümünden şikayeti olanlar için, Hint yağı yararlı bir yağdır. Yağın kullanımı dökülen saçları geri getirmez. Fakat saçların köklerini güçlendirir, koparak dökülmelerine engel olur ve sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Saç tellerinin hacim kazanmasına ve daha kalın görünmesine destek olur. İncelmiş saç tellerinin parlaklık kazanmasına yardımcı olmak için, Hint yağı iğle bakım maskesi yapabilirsiniz. Bunu kaşlarınız içinde kullanabilirsiniz. Hint yağının saçlara uygulanması için size sadece bir kase gerekecek. Geniş ağızlı olan bir kaseye koyduğunuz hint yağına batırdığınız parmak uçlarınızla, saç derisine ve saç tellerinin dibine masaj yapın. Saç diplerine yağın eşit olarak dağılmasını sağlayın.Bu yağ oldukça yoğun olduğundan, bunu saçlarınızdan çıkarmak için biraz uğraşmanız gerekecek. Eğer saçlarınız için ayıracak fazla vaktiniz olmazsa, sadece diplerine yağı uygulayın.Saçların tamamına yağı uyguladıktan sonra, üzerine bir bone takın. Bu şekilde 15-20 dakika kadar bekleyin. İsterseniz bone üzerinden biraz elinizle masaj yapar gibi saçlarınıza dokunun. Bu şekilde yağın daha iyi dağılmasını sağlarsınız.Saçlarınızdaki hint yağını çıkarmak için, fazla ağır olmayan bir şampuan tercih edin. Daha sonra ılık suyla saçlarınızı durulayın.Bu şekilde saç bakımını haftada 1 defa yapabilirsiniz. Bunu 6-8 hafta uyguladığınız takdirde, saçlarınızdaki olumlu etkilerini görmeye başlarsınız. Hint yağının kokusu pek hoş değildir. Biraz da ağırdır. Arzu ederseniz içine 1-2 damla karanfil yağından ya da üzüm çekirdeği yağından ilave edebilirsiniz. Saçlarınıza bu bakımı yaparken, dengeli bir beslenmeniz olmalı, gereken vitamin ve mineralleri almalısınız. Uyku düzeninize, strese dikkat ederek saçlarınızın daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde destekli bir program uygularsanız, saçlarınız daha hızlı uzar, parlak bir görünümü olur. 

Hindistan Cevizi Yağı:
  Elinizdeki hindistan cevizi yağı kavanozunu mikrodalga fırına koyarak ya da bir cezve kaynayan su içerisinde ısıtın. Saçlarınızı iyice ıslatın ve tercihen ılık ya da sıcak su ile ıslatın ancak bu aşamada henüz şampuan kullanmanıza lüzum yok.Ardından saçlarınızı tarayarak demet demet ayırın. Önceden ısıtmış olduğunuz Hindistan cevizi yağını ellerinize dökerek, bol miktarda olmak ve saç tellerinizin her birine temas ettiğinden emin olarak, demet demet ayırmış olduğunuz saçlarınıza teker teker yukarıdan aşağıya olmak üzere uygulayın.Saçlarınız uzunsa, ortalama olarak 4-5 yemek kaşığı kadar yağı tek seferde kullanabilirsiniz. Ardından, saçlarınızı ince telli bir tarakla taradıktan sonra, sanki boya sürermişçesine saçlarınızı iyice karıştırarak hindistan cevizi yağının her saç telinize temas ettiğinden emin olurken, aynı zamanda nazik bir masajla, yağları saç diplerinize ve kafa derinize de yedirin. Bu işlemi ortalama 3-4 dk kadar devam ettirebilirsiniz. Son olarak bir kez daha saçlarınızı taradıktan sonra, saçların yıpranmaya daha müsait olduğu uç kısımlarına bir miktar daha hindistan cevizi yapı uyguladıktan sonra, kafanıza bir bone takın. Alternatif olarak saçınızı streç filmle de sarabilirsiniz. Temel mantık, ısının muhafaza edilmesini sağlayarak, saçlarınıza uygulamış olduğunuz hindistan cevizi yağının etken maddesinin, hem saç derinize hem de saçlarınızın içindeki gözeneklere tamamen işleyebilmesini sağlamak. Eğer bekletebiliyorsanız, maskeyi saçınızda en az 2 saat olmak kaydıyla, tercihen tüm gece bekletin ancak vaktiniz yoksa, ortalama yarım saat bekletirken, saçınıza bir de fön makinesi / saç kurutma makinesi tutacak olursanız, süreci kısaltabilirsiniz. Etki mekanizmasının ortaya çıkmasına ve hızlanmasına yardımcı olmak sizin elinizde.Ardından saçlarınızı açıp, kaliteli bir şampuan ile güzelce yıkayıp ılık su ile durulayınız. Saçlarınıza hindistan cevizi yağı uyguladıktan sonra, yıkama sonunda herhangi bir ek saç kremi kullanmanıza gerek yok.İlk bir kaç uygulamadan sonra ne kadar fayda gördüğünüze ve saçlarınızın ne derece sağlıklılaştığına inanamayacaksınız.Dilediğiniz sıklıkta uygulayabilirsiniz ancak hindistan cevizi yağından maksimum fayda görebilmek için haftada en az bir kere saçlarınıza uygulamanızı tavsiye ediyoruz. Vakti olanlar haftada 2 kez uygulayacak olurlarsa, uzun vadedeki faydalarını daha çabuk göreceklerdir. 

Aloe Vera Yağı:
  Aloe vera saç dökülmesini tedavi etmek için doğal formunda kullanılabilir . Hindistan cevizi sütü veya zeytinyağı gibi yağlarla kolayca bir araya getirilebilir, böylece karışımın besleyici içeriği arttırılabilir. Aynı zamanda bal, sirke, limon suyu ile karıştırılabilir ve saç için krem olarak kullanılabilir. Saçları yumuşak ve pürüzsüz hale getirir. Bir dizi bitkisel ev ilaçları hazırlayabilir ve saç büyümesini arttırmak için diğer saç ürünleriyle birlikte kullanabilirsiniz. Aloe vera yağı – yağı saç büyütme için de kullanabilirsiniz .
PAYLAŞ
Banner

YORUMLAR:

0 comments: