Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

EN İLGİNÇ FOBİLER

 Çoğu insanın küçük de olsa fobisi vardır. Ancak bazıları, gündelik yaşamı olumsuz yönde etkileyecek türden ilginç fobiler olabilir.  Fobi, Yunan mitolojisinde korku anlamına gelir. Her insanın korkuları vardır, ancak bu korkuların hepsi fobi olarak kabul edilmeyebilir. Psikologlar tarafından tanımlanan 400’den fazla fobi mevcut. Ben de sizler için aralarından en ilginçlerini seçtim. İşte o fobiler…

1)Agorafobi (Açık Alan Korkusu) 
  Agorafobi, açık alanlarda bulunma korkusudur. Agorafobisi olan kişiler, açık yerde bulunduklarında başına bir şey geleceğini düşünür, dışarı çıkmaya korkarlar. Dışarıda olduklarında, kalabalıkta bayılma, sıkışıp kalma ve kontrolsüzlük yaşarlar. Agorafobi, kişilerin hayatını fazlasıyla kısıtlar.

2)Pediofobi (Oyuncak Bebek Korkusu) 
  Pediofobiye sahip olan kişiler, tüm oyuncak bebeklerden korkarlar. Oyuncak bebeklerin yanı sıra, cansız mankenler ve robotlar da onları korkutur. Bu korkunun temelinde yatan konunun, bebeğin canlanmasından korkmak olduğu söyleniyor.

3)Agirofobi (Karşıdan Karşıya Geçme Korkusu)
  Agirofobi, karşıdan karşıya geçme anlarında aşırı korkuya kapılma durumudur. Araba korkusuyla karşılaştırılabilir, ancak ikisi çok farklı konulardır. Görünürde hiç araba olmasa bile, agirofobiye sahip kişiler, karşıdan karşıya geçerken panik yaşarlar. Bu korku, kişinin şehirde yaşamasını zorlaştırır.

4)Mageirocophobia (Yemek Pişirme Korkusu)
  Bu fobiyi yaşayan insanlar genelde yemek yapan insanları görünce korkuya kapılır çünkü kendilerini bu konuda yetersiz hissederler. Yemek pişirme korkusuna sahip kişiler, yalnız yaşıyorlarsa, kilo kaybı yaşarlar ve sağlıksız beslenirler.

5)Ezotrofobi (Ayna Fobisi) 
  Ezotrofobi, insanda aynaya baktığı zaman izlenme, sürekli incelenme, takip edilme hissi yaratan durumdur. Bu durum sadece aynalar için geçerli değildir. Televizyon, bilgisayar, cam, gözlük gibi yansıma yapan her nesne bu korkuyu yaratır. Ayna fobisi, insanın gündelik hayatına kısıtlama getiren bir korkudur.

6)Deipnofobi (Yemek Masası Sohbeti Korkusu)
  Deipnofobi için akşam yemeğinde sohbet etme korkusu diyebiliriz. Bu korkunun altında, geçmişten gelen sofra adabı yatar. Ayrıca, çatal kaşık kullanımını bilmeyenler için yemeklerde konuşmamak, o işe odaklanmayı artırır. Böylece, yemek masası sohbeti korkusu oluşur.

7)Katisofobi (Oturma Fobisi) 
  Katisofobi, bir yere oturma korkusudur. Hareketsiz kalamama durumu olarak da bilinir. Geçmişte sivri bir nesnenin üstüne oturmak veya hemoroid gibi acı veren hastalıklara sahip olmak, bu korkunun oluşumunda büyük rol oynar.

8)Arakibutirofobi (Fıstık Ezmesinin Damağa Yapışma Korkusu)
  En ilginç fobilerden biri kesinlikle, arakibutirofobidir. Bu fobiye sahip insanlar, fıstık ezmesi yerken damağına yapışmasından korkarlar. Günlük hayatı pek fazla etkilediği söylenemez. Tek çözüm fıstık ezmesi tüketmemektir.

9)Pentherafobi (Kaynana Fobisi)
  Bir diğer ilginç fobi olan kaynana fobisi, evli insanlarda çok sık yaşanabilir. Gerçek anlamda bu korkuyu yaşayan insanlar, çözümü ya terapide ya da boşanmada bulurlar.

10)Monofobi (Yalnız Kalma Korkusu)
  Monofobisi olan kişiler, yalnız kalmaktan korkar. Bu fobinin altında, özgüvensizlik yatar. Kişi, korkularıyla yüzleşemez. Bu korku, çoğunlukla ergenlik dönemindeki kız ve erkeklerde görülür. Monofobi ileri seviyelere gelince, kişi kendinden bile korkmaya başlar ve kendine zarar vermek ister.

11)Nomofobi (Cep Telefonundan Uzak Kalma Korkusu)
  Nomofobi, iletişimden uzak kalma korkusudur. Bu korkuya sahip kişiler, özellikle telefondan uzak kalamaz. Cep telefonuna bu kadar bağlı olma sebebi ise aile ve arkadaşlarla sürekli iletişim halinde olmak istemektir. Günümüzde çoğu kişi, telefondan uzak kaldığında endişe duymaya başlar.
PAYLAŞ
Banner

YORUMLAR:

0 comments: