Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

KARABİBERİN FAYDALARI

  Karabiber, yiyeceklere harika bir tat verir. Sağlık için birçok faydası olan karabiber, şifa kaynağı bir baharattır. Latince adı piper nigrum olan karabiber, mutfaklarda en çok tercih edilen baharatlardandır. Girdiği yemeklere hoş bir aroma verir. Yemeklere kattığı lezzetin yanı sıra vücuda da olumlu etkileri vardır. İşte karabiber tüketmek için şifalı nedenler…
Karabiber Kanseri Önlemeye Yardımcıdır 
  Karabiber, piperazin adı verilen biyoaktif bileşik içerir. Bu bileşik, kansere neden olabilen zararlı hücrelerin çoğalmasına engel olur. Kanser hücrelerinin büyümesini önler. Kolon kanseri başta olmak üzere, kanser riskini azaltır.

Karabiber Diyabetlilere İyi Gelir
  Karabiber, antioksidan ve antibakteriyel özelliğe sahiptir. Sindirim sistemine olumlu etkileri vardır. Kan şekerini dengelemeye yardımcı olur. Yapılan araştırmalar, karabiberdeki piperinin, obezite ve şeker hastalığı ile mücadeleye yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Aynı zamanda, metabolizma hızının düzenlenmesini sağlar.

Karabiber Sindirim Sisteminin Düzenler
  Karabiber, sindirimi kolaylaştırmaya yardımcı olan bir asidin salgılanmasını sağlar. Bu süreçte, mide yanması, hazımsızlık ve gaz gibi problemler hafifler. Ayrıca bu asit, yiyeceklerin kolayca sindirilmesine yardımcı olur.

Karabiber Yüksek Tansiyonu Dengeler
  Karabiber ve diğer şifalı baharatlar, tuz kullanımını azaltır. Böylece, yüksek tansiyonu dengelemeye yardımcı olur. Karabiberin içindeki piper, kan basıncını düşürücü etkiye sahiptir. Yemeklerinizdeki baharat kullanımını artırarak sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz.

Karabiber Bağışıklığı Güçlendirir
  Karabiberdeki piper, antibakteriyel etki yaratır. Vitamin ve mineral bakımından da zengin olan karabiber, bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücut direncini artırarak, hastalıklara karşı korur.

Karabiber Zayıflatır mı? 
  Karabiberin içeriğindeki piper, yağ yakmaya yardımcıdır. Metabolizmayı hızlandırır ve harekete geçirir. Karabiber, yüksek kalorili sosların tüketimini azaltır, sağlıklı yemekleri daha lezzetli bir hale gelmesine yardımcı olur. Kilo vermek isteyenler için mutlaka tüketilmesi gereken bir baharattır.

Karabiberin Zararı Var mı? 
  Herhangi bir mide rahatsızlığına sahipseniz, baharat tüketirken dikkatli olmalısınız. Karabiber, aşırı tüketildiğinde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Ayrıca, egzama, damar sertliği ve bağırsak iltihabı olan kişiler için de sakıncalıdır.
PAYLAŞ
Banner

YORUMLAR:

0 comments: