Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

SAÇLARA ZARAR VEREN ALIŞKANLIKLAR!

 Saçınıza fazla önem vermenize rağmen, bir türlü istediğiniz sağlıklı görünüme kavuşmuyorsa alışkanlıklarınızı gözden geçirmeniz gerekiyor olabilir. Bazı alışkanlıklar, saçların güçsüzleşmesine ve dökülmesine neden olur.
Sağlıksız Beslenmek: 
  Beslenme, cilt ve saç sağlığını içeriden desteklemenize yardımcı olur. Sağlıklı saçlara sahip olmak için protein, E vitamini, çinko ve demir bakımından zengin besinler tüketmek gerekir. Bu besinleri bol bol tüketirken, aşırı yağlı, şekerli, işlenmiş gıdalardan da uzak durmalısınız. Sağlıksız beslenme, saçın kalitesini düşürür.

Saçları Her Gün Yıkamak:
  Saçları çok sık şampuanlamak, saçtaki nemin kaybolmasına, saçın kuruyup güçsüzleşmesine neden olur. Saçlarınızı her gün yıkamak yerine gün aşırı veya haftada 2-3 kez yıkamaya özen göstermelisiniz.

Saçları Sıcak Suyla Yıkamak:
  Sıcak su, saç diplerindeki koruyucu tabakayı eriterek yok eder. Bu da, saçların parlaklığını yitirmesine neden olur. Saçlarınızı yıkarken sıcak su yerine ılık su kullanmaya özen gösterin. Yüksek sıcaklık veren kurutucular, maşa ve ütü gibi şekillendiriciler saçların incelerek kopmasına neden olur.

Saçları Çok Sıkı Toplamak:
  Saçları çok sıkı toplamak, saç foliküllerinde gerilmeye ve kırılmalara yol açar. Bu alışkanlık, zamanla saç kaybını artırır. Yıpranmış saçlara sahip olmak istemiyorsanız saçlarınızı sıkı toplamayı bırakmalısınız.

Saçları Islak Islak Taramak:
  Çoğu kadın, saçlarını banyodan hemen sonra ıslakken taramayı tercih eder. Ancak, saç telleri ıslakken daha kırılgandır. Doğru olan, banyodan önce taramak ve banyodan sonra kurumasını beklemektir.

Saçları Nemsiz Bırakmak:
  Özellikle kış aylarında, soğuk havayla birlikte saçlar nemini kaybeder ve kurur. Kuruyan saç derisinde, egzama, kepek, kaşıntı gibi problemler meydana gelir. Bunu önlemek için saçları soğuk havadan korumak gerekir. Saçlarınızı fazla sıkmayacak bir bere, hava kirliliğinden ve soğuktan korunmasını sağlar. Dar bereler, saç diplerindeki kan dolaşımını yavaşlatır ve gözeneklerin hava almasını engeller. Ayrıca, sentetik kumaşlar yerine hava alan kumaşlar tercih etmelisiniz. Çünkü sentetik kumaşlar, saçların elektriklenmesine ve yağlanmasına neden olur.
PAYLAŞ
Banner

YORUMLAR:

0 comments: