Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

Bebekte diş çıkarma

Bebekler diş çıkarırken görülen en tipik belirti, tükürüğün ya da salyanın artmasıdır. 
Hatta bu salgılar ağzın dışına çıkar. Bebek elini ağzına götürerek diş sürmek üzere olan bölgeleri kaşır. Yanı sıra çocukta biraz huzursuzluk olması gibi belirtiler, diş sürme sırasında görülen en tipi belirtilerdir. İştahsızlık ise, çok az görülebilir. Verilen besinlerin diş süren bölgeye temasıyla bebekler hafif bir rahatsızlık hissedebilirler. Ancak çok belirgin bir biçimde salya artışı ve kaşıntı, diş sürmenin ilk belirtileridir.

Bebek diş çıkarırken neler yapılabilir?
Bebekler diş sürerken çektikleri acıyı azaltmak için, eller yıkandıktan sonra parmak basıncıyla hafif masaj yapılmasında fayda vardır. Ya da hafif kabarmış olan diş sürme bölgesine, temiz bir bez yardımıyla da masaj yapılabilir. Bu bez buzdolabında biraz soğutulduktan sonra diş sürme bölgesine hafif bir basınçla masaj yapmak için kullanılabilir. Bir çay kaşığı yine buzdolabında soğutulduktan sonra, diş sürme bölgesine hafif bir basınçla masaj yapılması da bebeğin duyduğu ağrıyı azaltabilir. Eğer bu ağrı bebekte çok ciddi düzeyde bir huzursuzluk yaratıyorsa, bu durumda ağrı kesicilerin kullanılması önerilebilir.Eczanelerden alınan bazı jeller de anlık olarak diş sürmenin meydana getirdiği ağrıyı azaltabilir. Ama bu jeller kullanılırken dikkatli olunmalıdır. Çünkü jelin içinde bulunan anestezik maddelere bağlı olarak, çok düşük de olsa alerjik reaksiyon görülebilir. Bunların dışında, soğuk meyve püreleri yedirilmesi ya da buzdolabında soğutulmuş havuç gibi gıdaların bebeğin ağrılı bölgesine tutularak ısırmasının sağlanması, bebeklerdeki diş sürme ağrılarının kaldırılmasında uygulanabilecek basit fakat etkili yöntemlerdir.

Süt dişleri ne zaman çıkar?
Bebeklerde süt dişlerinin sürme zamanı, aileleri son derece endişelendirir. Genellikle bu kaygı, bebeğin dişlerinin geç ya da erken çıktığı düşüncesiyle ilgilidir. Oysa süt dişlerini sürme zamanı ve şekli bebekten bebeğe farklılık gösterir. Süt dişler ilk 4 ila 6 ay arasında sürmeye başlar. İlk etapta alt ön dişler çıkar. Ardından üst dişler sürer ve daha sonra arkaya doğru diş sürme devam eder. Diş sürmenin bebek 6 aylıkken başladığı düşünülecek olunursa, bebek 24 aylık ya da 30 aylık oluncaya kadar süt dişlerinin sürme zamanı devam eder.

Bebekler diş çıkarırken hangi rahatsızlıkları yaşarlar?
Bebekler birçok şeyi ağız yoluyla gerçekleştirir. Ağız yoluyla birçok objenin tadına bakabilir, etrafını keşfedebilir ve yine ağız yoluyla kendini ifade edebilir. Bu son derece yumuşak ve mahrem alan içerisinden bir anda sert ve keskin bir cismin diş etlerini parçalayarak ortaya çıkması, çocukları oldukça sıkıntıya sokan bir durum yaratır. Bu diş sürme sırasında bebeklerde hafif bir ateş, hafif bir iştahsızlık ve biraz huzursuzluk görülebilir. Bugüne kadar yapılan araştırmalar, çocuklarda diş sürme sıkıntısının hafif düzeyde yaşandığını, ciddi bir şekilde ateş, ishal ve diğer sorunlara rastlanmadığını kanıtlamıştır. Bebekler ilk dişlerini çıkarırlarken bu tür semptomları çok hafif bir biçimde yaşadıktan sonra, bu sorunlarla baş edebilmeyi öğrenmekte ve dolayısıyla diğer dişlerini çıkarırken bu sürece daha rahat bir şekilde atlatabilmektedirler.

Çocuklarda daimi dişlerin çıkması hangi sorunlara yol açabilir?
Bebeklerde ilk süren süt dişleri, genellikle alt ön dişlerdir. Daimi dişler çıkarken de yine ilk alt ön dişler sürer. Burada istisnai bir durum vardır. O da aslında 6 yaş dişleri denilen ağızdaki birinci büyük azı dişleridir. Bu dişler, süt dişlerinin değişmesini beklemeden, süt dişlerinin en arka kısmından sürerler. Daimi dişler genellikle 7-8 civarında ağızda gözükmeye başlar. Bu dişlerin çıkmasının tamamlanması ise, yaklaşık olarak 12-13 yaşı bulur. Süt dişleri yerini daimi dişlere bırakırken, nadiren de olsan kimi sorunlar yaşanabilmektedir. Özellikle alt ön süt dişlerinin daimi dişlerle yer değiştirmesi sırasında, daimi dişlerin sürme pozisyonu dil tarafında ya da dudak tarafında olabilmektedir. Buna ektopik sürme denilir. Bu tarz ektopik sürme durumlarında, yani daimi dişin süt dişinin rehberliğinde değil de, damak ya da yanak tarafında sürmesi durumunda, süt dişinin diş hekimi tarafından derhal çekilmesi ve sürme rehberliğinin yapılması son derece basit ve yararlı bir müdahaledir.

Bebekler dişçiye ilk kez ne zaman götürülmeli?
Teorik olarak, bebeğin ilk süt dişleri sürmeye başladığı zaman bir diş hekimine ya da çocuk diş hekimine götürülmelidir. Bu ziyarette dişlerin sürme zamanları hekim tarafından anlatılır. Yanı sıra ağız bakımı anlatılır ve ilk süren dişlerin yapısal herhangi bir farklılığının olup olmadığı tespit edilir. Bebek ilk süt dişlerini çıkarmaya başladığında ya da ilk bir yaşına kadar olan sürede, mutlaka bir diş hekimine götürülmelidir.
PAYLAŞ
Banner

Danisman Hocam

YORUMLAR:

0 comments: