Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

Dikkat eksikliği Odaklanmayı Arttırmanın Yolları

Dikkat Dağınıklığı
İşte, okulda ve arkadaşlarınızla sohbet ederken dikkat dağınıklığı ve odaklanma problemi yaşıyorsanız bu rahatsızlığın çevresel veya ruhsal birden fazla nedeni olabilir.

Not Edin
Odaklanma problemi yaşayan insanların en çok şikâyet ettiği şey unutkanlıktır. Kısa bir süre sonra kişilere, olaylara ve cisimlere dair detaylar zihinde kaybolur. Bunu engellemek için küçük bir not defteri edinerek gün içerisinde önemli olduğunu düşündüğünüz detayları yazarak unutmayı engelleyebilirsiniz.

Programlayın
Okulda veya işte yapmanız gerekenleri aksatıyorsanız bir gün önceden programlayarak yapmanız gerekenlerin bir listesini çıkartın böylece zaman ayırmanız gereken şeyler için neler yapabileceğinizi değerlendirebilirsiniz. Programlamak hem odaklanmanızı hem de performansınızı arttırır.

Ortamınızı Düzenleyin
Okumak, çalışmak ve araştırmak için bulunduğunuz ortam önemlidir. Dikkatinizi dağıtan unsurları ortadan kaldırarak rahat bir ortam hazırlamalısınız. Bu hem motivasyonunuzu hem de odaklanmanızı arttırır.

Son Dakikaya Bırakmayın
Odaklanma sorunu yaşayan insanlarda zamanla problemine sık rastlanır. Gününüzü programladıktan sonra her aktiviteyi zaman dilimlerine yerleştirerek gün içerisinde bu programa göre hareket etmelisiniz.

Kısa Aralar Verin
 Eğer yoğun tempo bir çalışma veya okul programınız varsa ve çalıştığınız süre zarfında sık sık dikkatiniz dağılıyorsa kısa aralar vererek daha zevkli hale getirebilir odaklanma probleminizi ortadan kaldırabilirsiniz.

Kendinizi Ödüllendirin
Bir işi tamamlamak konusunda problem yaşıyorsanız yapmanız gereken işi bitirdiğiniz takdirde keyif aldığınız şeyleri yapacağınızı, kendinizi ödüllendireceğinizi düşünün ve motive olun.
PAYLAŞ
Banner

Danisman Hocam

YORUMLAR:

0 comments: