Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

Sıcak havalarda yapılabilecek faaliyetler

Yaz ayları başlı başına çok büyük bir fırsat hem fiziki hem ruhen kendinizi gerçekleştirmiş olma imkanı sağlar.
Malum havalar bir o kadar bunaltıcı sıcaklıkta düşündümde her olağan durumun üstünden gelinebilinir.Öyle olunca hiçbir şey yapası gelmiyor insanın, sıcaklığın fazlalığından yemekte yenilmiyor ama diğer yandan hareket edilmeyince enerji toplamak gerek.Kesinlikle yaz ayında iyice kafanızı dinlemelisiniz kimi bir iki ay izin yapar kimi on gün ne kısa olacak nede uzadıya olmamalıdır.Önerebileceklerim;

1-Spor: Kalkar kalmaz güne su içmekle başlayıp haydi yürüyüşe. Sportif hareketleri de biliyorsanız yapın hiçbir şeyin bir anda olması çözüm değil sonrasında sınırları zorlarsınız.Sabah sporundan sonra gün içinde futbol-basket güreş kılıç kuşanma gibi maçlar yapılabilir
2-Sık sık yüzme yapın:Öyle pis plajlar değil otel plajları da değil kendi evinizin veya kimsenin pek bilmediği sularda yüzmek en iyisi. Her suda yüzülmez bilmediğiniz o kadar mikroplar varki bilemiyorsunda hastalıkta kapıyor işin yoksa keyif yapacan diye sağlığınızdan olmayın. Akıntısı hızlı sularda yüzmeyin, yüzerken fazla açılmayın şova gerek yok.
3-Yemek içme: düzeninizi kendinize göre ayarlayın ne cılız ne şişman olmayı hiçkimse istemez.Özellikle üç beyazı yani şeker,un,yağ bırakın tam vaktidir.İmkansız değil şöyleki misal şeker içindeki tane adetinizi azaltın en basiti çayı şekersiz içebilirsiniz, un içindeki ekmeği azaltın günlük üç öğün yiyorsanız iki öğün yapın sabah kahvaltısı ve öğle yemeği olarak akşamı tamamen doğal tatlı meyve türleri ile dengeleyebilirsiniz.Merak etmeyin şekersiz ekmeksiz olmadan ölmezsiniz zaten asıl olan bunları en aza indirmek.Diyetisyenlerinde yaptıkları bu.Kalori sayıları listesi internet aracılığıyla bulabilirsiniz.Yazın ayrı kışın ayrı taptaze meyve ve sebzeleri var.Söz konusu yaz için meyve denilir.Anlayacağınız gibi en iyisi direk doğal olanı doyduğunuz düzeyde alınır.
4-Bahçenize değişik tohum türü ekip sulayabilirsiniz alın size fırsat ve kazanç.
5-Ağaçlar dikebilirsiniz arsanız varsa yoksa diğer yerler için hem kendinize hemde vatanınıza dünyaya yararınız olur.
6-Evin içi yaz aylarında istemeseniz bile pencere kapı açık kalınabilir ama dikkat edin hırsız girmesin.Ev içinde pek fazla klima veya pervane çalıştırmanızı önermiyorum belki öğlen vakti olabilir ikindiden sonra tüm memleket serin rüzgar esiyor.Sıhhat içinde bu böyle.Klima ve pervanenin önünde beklemeyin yüzünüz felç olabilir.kapı ve pencerenin paralel olarak oluşturduğu ceyrandan zarar gelmez.
7- Bol bol kitap okunulur.
8- İmkanınız varsa sanat kurs-okullarına gidilebilir. Resim çiz,ahşap boya,fotoğraf çek,el işi örgü, dil öğren vs
9- Yetenek kursları-okulları da var. Müzik aletleri çalmayı öğren,at bin, bahçe yetiştir, savunma taktikleri öğren vs
10- Gerçek ihtiyaç sahiplerine yardım et,
11-Köy okulları şehir okullarına gidip eksikleri varsa grupça tamirat ihtiyaçlar için giderene kadar eğitime sahip çıkın bakınız camiler demedim cemaat demedim imamğatip cinci yobaz züppe demedim bilim okulları diyorum.
12- Yine imkanlarınız dahilinizde şehirlerdeki tarihi yapıtları gezebilirsiniz entellektüel takılabilirsiniz. Daha fazla olanağınız varsa yurt dışınada çıkıp önemli yapım, kültürleri öğrenmek için seyahatler yapabilirsiniz.
13-Evinizin tamiri bakımı eşyası gerekliliğinizi kışa kalmadan halledebilinir.
14-Kışın için turşuluklar biberlikler salçalıklar reçeller kuruyemişler şimdiden öğülüp biçilip zulayabiliriniz.
15-Tavla oynamak nargile içmek saatlerce bilgisayar oyunu kafe pavyon gezmelerle durmadan filim izlemekle kendinizi kandırmış olursunuz böyle tiplerden uzak durun sizi öyle bir kandırır ki tuzaklarına düştüğünüzle avunursunuz keşkelerle.
16-Yukarda sıraladıklarımın hepsi çeşitli yollardır siz kendinizi tanıyorsanız seçim sizlerin.  

Peki siz yaz aylarında bunların dışında yaptığınız/yaptıklarınız ne?
PAYLAŞ
Banner

Danisman Hocam

YORUMLAR:

0 comments: