Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

2000'li Yıllarda Karanlık


2000'li yılların başlarını düşünün. Televizyon daha çok izleniyordu sanki. En azından bizim evimizde öyleydi. O zamanlar televizyon öylesine de açılmıyordu. Gerçekten izleniyordu.Cidden bir sessizlik oluyordu ve yayımlanan habere, diziye ya da programa odaklanılıyordu. Şimdi biraz daha farklı tabii. Televizyon popülaritesi düştü. Artık daha çok evde bir ses olsun diye açanları görüyoruz. Ama şimdi kısa bir süreliğine o eski dönemde yaşadığınızı düşünün. 

Akşam olmuş. Ailenin en sevdiği dizi başlamış. Çay, kahve, kurabiye, meyve... Artık aileniz ne yiyorsa onları almış önüne heyecanla televizyon izliyor. Ve sonra birden o malum an geliyor. Elektrikler gitti. :) Genelde hep öyle olurdu zaten. :) Eskiden en ufak bir yağmur çiselemesinde dahi giderdi elektrikler. Böylece ailenin mecburen birbiriyle konuşmaları başlardı. Evde çocuk ya da genç birileri de varsa hemen sıkılırlardı. Ee uzun süre elektrik gelmeyeceği için yapacak bir şey bulmak gerekirdi değil mi?..

Bazı oyunlar vardı. Evin en büyük üyesi dahi başta çok istemese dahi sonradan onun da eğlendiğini görürdünüz. Neler vardı mesela?.. İsim-Şehir, Adam Asmaca, Kelime Bulmaca (hani şu söylediğimiz son kelimenin harfiyle yeni bir kelime bulurduk)... Beni en şaşırtan ve hala ara ara düşünmeme sebep olan oyun neydi biliyor musunuz?

Kim-Kiminle-Nerede-Ne zaman- Ne yapıyor?

Bilmeyenler için bir anlatalım. Bu sorular aynı İsim-Şehir oyununda olduğu gibi üst kısma sırayla yazılırdı. Sonra sırayla cevaplar yazılırdı. Bir kişi kağıdı alıp kim kısmına mesela ortamda bulunan herkesin tanıdığı A kişisini yazardı ve diğer kişinin görmeyeceği şekilde katlardı. Sonra diğer kişi kağıdı alıp kiminle kısmını yazar ve aynı şekilde katlayıp diğer soruyu cevaplayacak kişiye verirdi. Yani olayın aslı kimin ne yazdığı görülmezdi ve ortaya saçma sapan şeyler çıkardı. En son ne yapıyor kısmını yazan kişi kağıdı açar ve yüksek sesle cümleyi okurdu.

Oyunda beni en düşündüren şey ise şu olurdu. Ne yapıyor kısmına bir sürü saçma şey yazılırdı (ki daha değişik cümleler çıksın ve gülelim). Ancak herkesin ilgilendiği asıl şey eylemin kendisi yerine bu eylemi kimin kiminle yaptığı olurdu. Bu günlük hayatta da öyle olmuyor mu? Bazen ne yapıldığı umrumuzda olmuyor asıl onu kimin yaptığına takılıyoruz. Bu şekilde düşünmek ve odak noktamızı bu yöne çevirmek ne kadar doğru sizce? 
PAYLAŞ
Banner

YORUMLAR:

1 comments:

  1. Sebebi çok belli; sadece kendini düşünen bireyler olduğu için bu böyle.Halbuki gözlemlersen insanı ondan öğreneceğin çok şeyler vardır.Tabi bön bön bakarak değil.İlk olarak peşinen ne olursa olsun ne konuşulursa olsun saygı çerçevesinde dinlenilecek anlamak isteyen küçük bir bebeden bile çok şey anlar. (Ömer faruk)

    YanıtlaSil