Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

Türkiye'de Akademik Katliam

Akademinin önemini yadsımak bir ülkede yapılabilecek en büyük hata olsa gerek. Bu konuda herkesin hemfikir olması gerekir. Malum akademik eğitimde öğretmenlerden doktorlara, mühendisinden mimarına herkesin yetiştirildiği olanaklara sahip oluyor insanlar. Ancak akademi alanında kalitenin düşmesi tüm alanlarında yetişen bireylerin de kalitesinin hızla düşüşüne neden olacaktır. YÖK’ün yaptığı son açıklamalar da bu sebeple oldukça büyük tepki alır olmuştur.

Son 1 aylık süreçte YÖK ilk olarak Araştırma Görevlisi kadroları için 35 yaş sınırını kaldırdı ve daha çok insanın kadrolara başvurabilmesinin yolunu açtı. Bu durumu hem olumlu hem de olumsuz karşılayanlar oldu. Az sayıda açılan kadrolar için yaş sınırının kalkmış olması kadrolara girmek için büyük çaba harcayan yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin tepkisine sebep oldu. Ancak asıl tepki alan olay ve akademik açıdan etik durumu sorgulanan mesele 3 Ekim 2019’da YÖK tarafından yayınlanan açıklama oldu.

Son yayınlanan belgeye göre tezsiz yüksek lisans öğrencilerinin de öğretim görevlisi kadrolarına başvurabilmelerinin önü açılmış oldu. Tezsiz yüksek lisans öğrencileri para ile okullara kayıt olmakta ve tezli yüksek lisans öğrencilerinin geçmiş olduğu zorlu tez döneminden geçmemektedirler. Bu kişilerin akademide öğretim görevlisi olması ise tüm süreçleri deneyimlememiş kişilerin lisans düzeyindeki öğrencilerinin eğitim kalitesinde de düşüşe neden olacağı nedeniyle eleştirilmektedir. Bu şekilde kadrolara kabul alan kişilerin 3 senelik süreçte tez yazması şartı konulmuştur. Eleştirilen kısım ise bu yeni uygulamayla zaten fazlasıyla torpil ile alım olan akademik alanda torpilin daha fazla artması, kadroları hak eden kişilerin yerine daha fazla parası ve yüksek makamlarda tanıdıkları olan kişilerin yerleştirilmesidir. Toplumsal gelecek için tehlikeli olan akademik katliam YÖK kararlarıyla bu şekilde desteklenmektedir.

PAYLAŞ
Banner

YORUMLAR:

2 comments:

  1. Yüksek lisans için harıl harıl ales çalışırken bu okuduklarım gerçekten üzdü beni. Zaten ne zaman emeğimizin karşılığını tam anlamıyla alabildik ki ...

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Yanlış zamanda doğduğumuzu düşünüyorum artık. Ben lisansa başladığımda hocalarım artık herkes üniversiteden mezun oluyor sizin de onlardan farkınız yok daha çok çalışmanız gerek diyordu. Şimdi yüksek lisansa başladım ve hocam bu hafta artık herkes yüksek lisans bitiriyor sizin de farkınızı ortaya koymanız gerek diyor. 5-10 sene önce bu yaşımda olsaydım ve yüksek lisans yapıyor olsaydım her şey çok daha kolay olacaktı muhtemelen. :(

      Sil