Bu Blogda Ara

slider

Son Paylaşılan

Navigation

Üç Tahta Kaşık Kıymetinde Kaşıkçı Elması

Kaşıkçı Elması'nın Osmanlı Sarayı'na girmesi hakkında en meşhur rivayetlerden biri şöyledir:

1699 yılında İstanbul'da, Eyüp semtine yakın Eğrikapı çöplüğünde gezinen bir adam, parlak ve yuvarlak bir taş bulur ve eve dönüşte bir kaşıkçıya uğrayıp taşı 3 tahta kaşık karşılığında kaşıkçıya bırakır. Kaşıkçı bu taşı kuyumcu bir arkadaşına 10 akçaya satar. Kuyumcu, elmasın kıymetinden daha iyi emin olmak için başka bir kuyumcu arkadaşına gösterir; kıymetli bir elmas olduğu anlaşılınca arkadaşı kuyumcubaşına bildireceğini söyleyerek sus payı ister. Taşın sahibi olan kuyumcu, sus payı vermeye razı olur ama parada anlaşamazlar ve aralarında kavga çıkar. Mesele kuyumcubaşıya akseder. Kuyumcubaşı, tarafların eline birer kese altın vererek taşı sahiplenir. Fakat mesele burada bitmez. Bu defa da konuyu sadrazam duyar. Elmaslara meraklı olan sadrazam, taşı almak isterse de hadise padişahın kulağına çoktan gitmiştir. Padişahın emri ile elmas, saraya getirilir, akabinde saray elmastıraşına verilir. Elmastıraş, hemen işe koyulur ama taşın işlenmesinin padişah tarafından hususiyle emrolunması, elmastıraşın aklını epey meşgul eder. Acaba bu değerli taşı nasıl işlemeli, ortaya nasıl bir eser çıkartmalıdır?

Elmastıraş sonunda kararını verir. Bu değerli taş belki de yok olup gidecekken, 3 tahta kaşığını bu taşla takas eden ve taşı bir kuyumcuya götüren kaşıkçı aklına gelir. Neticede elması oval biçimde kesip, kaşığı andıran, 86 karatlık nadide bir elmas meydana çıkarır.

Elmas, bugünkü şeklini bu hadiseden yaklaşık 140 sene sonra Sultan II.Mahmud döneminde alır. II.Mahmud tarafından, elmasın çevresine 49 adet pırlanta, ışık saçıp güzellik vermesi için dizdirilmiş ve bu hâliyle elmas, yıldızların ortasında parlayan bir güneşin simgesi hâline gelmiştir.
Dünyanın en büyük elması olarak bilinen 191 karatlık "Işık Dağı (Kûh-i Nur)" Hindistan'da bulunmuştur, İngiltere Kraliyet Hazinesi'ndedir.

"Deryâ-yı Nur" ise, yaklaşık 185 karattır ve İran Milli Bankası'nda saklanmaktadır.

1853'te Brezilya'da bulunan ve "Güney Yıldızı" adıyla tanınan 128 karatlık elmas, "Büyük Moğol Elması" ve bizdeki 86 karatlık "Kaşıkçı Elması" dünyanın en büyük ve en değerli 22 elması arasında yer almaktadır.

PAYLAŞ
Banner

YORUMLAR:

0 comments: